بیش از 9 میلیون دز واکسن کرونا در کشور تزریق شد

وب‌گاه عصر ایران مشاهده در مرجع

مهمترین ماموریت قرارگاه، تسهیل و پیگیری مستمر اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کروناست و همه موارد را بررسی کردیم که بیش از 95 درصد آنها اجرایی شده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور گفت: دز اول واکسن تزریق شده 7 میلیون و 446 هزار و 510 و تزریق شده در نوبت دوم 2 میلیون و 353 هزار و 976 و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور بیش از 9 میلیون و 800 هزار دز است.

به گزارش فارس، بابک دین‌پرست عصر امروز در ستاد مدیریت کرونای استان کرمان اظهار کرد: از اسفند ماه 1398 با اولین مورد کرونا در کشور 67 جلسه رسمی ستاد ملی تشکیل شده و از 6 آبان‌ماه سال گذشته نیز با تاکید رهبر معظم انقلاب، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا شکل گرفت.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور عنوان کرد: مهمترین ماموریت قرارگاه، تسهیل و پیگیری مستمر اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کروناست و همه موارد را بررسی کردیم که بیش از 95 درصد آنها اجرایی شده است.

دین‌پرست ابراز داشت: تمام اقدامات حوزه مسؤولیت خودمان را درست کرده‌ایم تا به دولت بعدی تحویل دهیم، 17 جلسه قرارگاه عملیاتی تاکنون برگزار و 93 درصد مصوبات آن هم اجرایی شده است.

وی تاکید کرد: تا قبل از پایان دولت دستگاه‌ها ملزم شوند که همه مصوبات را اجرایی کنند و مسئله‌ای باقی نماند.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: سقوط آزاد وحشتناکی از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور داریم که زنگ خطری برای همه ماست.

دین‌پرست به مقایسه میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دو بازه زمانی 26 خرداد تا 2 تیر ماه با 23 تیر تا 30 تیرماه پرداخت و بیان کرد: میانگین کشوری رعایت پروتکل‌های بهداشتی از 70 درصد به 44 درصد رسیده است و 37 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: میانگین کشوری استفاده از ماسک در اماکن عمومی از 72 درصد به 44 درصد و میانگین استفاده از تهویه مناسب در اماکن عمومی از 73 درصد به 48 درصد رسیده است.

دین‌پرست اضافه کرد: میانگین رعایت فاصله‌گذاری از 70 درصد به 45 درصد و رعایت بهداشت فردی از 75 درصد به 48 درصد رسیده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور به آخرین رنگ‌بندی کشور نیز اشاره داشت و گفت: 232 شهرستان قرمز، 117 شهرستان نارنجی و 99 شهرستان زرد داریم.

وی افزود: 68 شهر در کشور به گروه شهرهای قرمز اضافه شده که سه شهر بافت، بردسیر و ریگان مربوط به استان کرمان است.

دین‌پرست در خصوص آخرین وضعیت واکسیناسیون در کشور گفت: دز اول واکسن تزریق شده 7 میلیون و 446 هزار و 510 و تزریق شده در نوبت دوم 2 میلیون و 353 هزار و 976 و مجموع واکسن‌های تزریق شده بیش از 9 میلیون و 800 هزار دز است.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور عنوان کرد: در وضعیت کنونی با شرایطی که مواجه هستیم، دو اقدام پیشگیرانه مهم واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با بیماری وجود دارد.

دین‌پرست، حضور ائمه جماعات و دهیاران را برای شناسایی افراد جهت تزریق واکسن مهم دانست و ابراز داشت: 60 مورد دستور رئیس جمهور را برای تامین واکسن و اجرای آن در حال پیگیری داریم.

وی خاطرنشان کرد: 52 هزار مجوز استخدام جدید برای دانشگاه‌های علوم پزشکی در شرایط کرونایی گرفته‌ایم و حتما باید از محل اختیارات قانونی وزارت بهداشت نیرو برای دانشگاه‌ها ارسال کند.

دین‌پرست آماری از تعداد موارد بستری، فوتی و درمان سرپایی جدید نیز ارائه داد و گفت: موارد بستری مثبت در کشور 15.5 درصد، فوتی‌ها 22 درصد و درمان‌های سرپایی 17 درصد افزایش را در این هفته نشان می‌دهد.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا از موارد بستری و فوت در هفته آخر تیر ماه نیز نام برد و گفت: موارد بستری به ازای هر 100 هزار نفر در کل کشور میانگین 20.4 است، اما استان کرمان 38.4 است و رتبه سوم کشور را دارد.

وی اضافه کرد: در موارد مرگ و میرها بر حسب هر یک میلیون نفر، میانگین کشوری این هفته 17.5 بوده که استان کرمان 30.6 است و رتبه 5 کشور را دارد.

دین‌پرست عنوان کرد: استان کرمان در 27 اردیبهشت ماه 78 درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشته که متاسفانه در 30 تیر به 44 درصد رسیده است.

معاون وزیر کشور گفت: هفته اول تیرماه استان کرمان در گروه سوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده و در آخرین گزارش جزو 9 استان با رعایت 29 تا 40 درصد پروتکل‌های بهداشتی قرار دارد.

دین‌پرست ابراز داشت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان کرمان در 23 تا 30 تیرماه 38 درصد بوده در حالی که در دوم تیر ماه با 73 درصد رتبه 9 کشوری را داشته است.

وی افزود: کرمان رعایت بهداشت فردی در رتبه 28 را با 39 درصد رعایت دارد در حالی که میانگین کشوری 48 درصد است. مردم کرمان در اول تیر ماه رعایت بهداشت فردی 77 درصد بوده است.

دین‌پرست بیان کرد: رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان کرمان در 23 تا 30 تیر ماه با 39.6 درصد رتبه 27 را دارد در حالی که در دوم تیر ماه با 76 درصد رتبه 12 را داشته است.

وی گفت: استان کرمان از اول تیرماه با 73 درصد رعایت در استفاده از ماسک به 37 درصد و رعایت فاصله‌گذاری از 74 درصد به 37 درصد رسیده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور بیان کرد: با توجه به پیچیدگی‌های این بیماری، فعلا درمان مشخصی ندارد و راهی غیر از رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مشارکت جدی در واکسیناسیون برای کاهش مرگ و میرها و ابتلا نداریم.

وی تاکید کرد: همه باید پای کار باشند و اول هم از خودمان دولتی‌ها شروع کنیم.

لینک کوتاه: asriran.com/003L00