سردار نائینی: تاریخ شفاهی 300 فرمانده شاخص سپاه تدوین می‌شود

خبرگزاری ایسنا مشاهده در مرجع

مشاور فرمانده کل سپاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به برنامه جمع‌آوری و تدوین تاریخ شفاهی 300 فرمانده شاخص سپاه در دفاع مقدس گفت: تاکنون تاریخ شفاهی 115 نفر ازاین تعداد تدوین شده است.

به گزارش ایسنا، سردار دکتر علی‌محمد نائینی که امروز در یک نشست خبری سخن می‌گفت، افزود: در این راستا و در دومین برنامه تجلیل،40 نفر از فرماندهانی که تاریخ شفاهی آنها تدوین شده است در هفته تجلیل خواهند شد.

وی همچنین اعلام کرد: در هفته دفاع مقدس امسال 170 را رونمایی خواهیم کرد که 130 عنوان از این تعداد آثار اسنادی هستند. این آثار طی یک سال اخیر جمع‌آوری شده‌اند.

سردار نائینی در ادامه سخنانش گفت: طی سه چهار سال اخیری که بنده مسئولیت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس را بر عهده گرفته‌ام آثار منتشر شده به 10 برابر رسیده است. ما حاضریم این اسناد و پژوهش‌های انجام شده را برای تولید اثر در اختیار محققان قرار بدهیم.

وی همچنین گفت: تاریخ شفاهی 100 نفر از فرماندهان «گردان» را که سه تا چهار سال فرماندهی گردان بر عهده آنها بوده جمع‌آوری می‌شود و تاکنون فرماندهان گردان‌های «لشکرهای 41 ثارالله»،«25 کربلا» و «8 نجف اشرف» جمع‌آوری شده است. از سوی دیگر ما 40 مجلد روزشمار جنگ را بر اساس اسناد تولید کرده‌ایم. درهای این مرکز به روی محققان باز است و می‌توانند از اسناد موجود بهره‌داری کنند. ما اسناد بسیار محدودی داریم که حالت طبقه‌بندی داشته باشند.

سردار نائینی در ادامه، اعلام کرد: جلد دوم تاریخ شفاهی شرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی رونمایی خواهد شد. در این مراسم که 5 مهرماه برگزار خواهد شد از خانواده‌های شهیدان فکوری، نامجو، فلاحی، کلاهدوز و جهان آرا نیز تجلیل خواهد شد.

به گفته وی به جای جمع‌آوری تاریخ شفاهی 70 فرمانده شاخص شهید تا رده فرماندهی تیپ، یک اثر تحقیقی مبتنی بر اسناد به جای مانده از این شهیدان تولید خواهد شد.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در ادامه این نشست خبری اظهار کرد: کار ما تولید روایت تاریخی از دفاع مقدس براساس اسناد است و با توجه به برخورداری این مرکز از یک گنجینه بزرگ، ما نقش مرزبانی از روایت‌های جنگ را بر عهده داریم.

تکمیل می‌شود