سه‌شنبه 2 مرداد 1403

برگزاری همایش «شیرخوارگان حسینی» در 980 بقعه کشور

خبرگزاری خبرنگاران جوان مشاهده در مرجع
برگزاری همایش «شیرخوارگان حسینی» در 980 بقعه کشور

حجت الاسلام غلامرضا عادل، سخنگوی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که همایش شیرخوارگان حسینی روز جمعه -22 تیرماه - در 980 بقعه کشور برگزار خواهد شد، گفت: طرح بصیرت عاشورایی نیز که از هفدهم تیرماه آغاز شده است تا 14 شهریور در 3200 بقعه ادامه خواهد یافت.

او با بیان اینکه در ابتدای ماه محرم فضاسازی و سیاهپوشی محیط بقاع متبرکه آغاز شده است، بیان کرد: مجالس عزا، سخنرانی، عزاداری و اطعام عزاداران در قالب این طرح نیز در حال انجام است. براساس برنامه ریزی‌های انجام شده 2200 مبلغ نیز برای اجرای این طرح در امامزادگان سراسر کشور حضوری فعال خواهند داشت.

عادل با تأکید بر اینکه هم اکنون تولید محتوا در قالب طرح بصیرت عاشورایی انجاک شده و در اختیار بقاع قرار گرفته است، اظهار کرد: برگزاری همایش‌های مختلف در قالب بیان تاریخ عاشورا در 520 بقعه عملیاتی خواهد شد.

سخنگوی سازمان اوقاف و امور خیریه از دیگر برنامه‌های اجرایی این ایام را پاسخگویی به سوالات، شبهات، احکام و دیگر برنامه‌های ویژه نوجوانان و جوانان عنوان کرد و ادامه داد: اقامه نماز ظهر تاسوعا و ظهر عاشورا در بقاع متبرکه در قالب طرح بصیرت عاشورایی انجام خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: استقرار هیئت‌های مذهبی در امامزادگان، امسال نیز مانند سال‌های گذشته انجام خواهد شد و آستان امامزادگان شاخص میزبان هیئت‌های شاخص مذهبی خواهند بود.

اجرای طرح «شمیم حسینی» در قالب عمل به نیت واقفین

عادل با اشاره به طرح شمیم حسینی بیان کرد: موضوعات اصلی نیات واقفان برای سیدالشهدا (ع) شامل تعزیه‌خوانی، اطعام، روضه‌خوانی و... است و هم اکنون، 230 هزار موقوفه در قالب 800 نیت مختلف در سراسر کشور وجود دارد که از این تعداد 17 هزار و 500 موقوفه دارای درآمد با نیت فعالیت در زمینه عزاداری برای سید الشهدا (ع) در قالب تعزیه داری، عزاداری وسخنرانی است.

او با بیان اینکه حدود چهار هزار امامزاده کشور فاقد هرگونه نذورات و درآمدزایی هستند، گفت: یکی از اولویت‌های اجرای طرح شمیم حسینی، حمایت از بقاع است و در دهه اول محرم مبلغ 100 میلیارد تومان از درآمد موقوفاتی که ویژه تعزیه‌داری هستند، به این موضوع اختصاص داده شده که 30 میلیارد تومان آن برای امامزادگانی است که هیئت‌های مذهبی در آن‌ها حضور دارند.

سخنگوی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: در سال 1402 اعتبار دهه اول ماه محرم 70 میلیارد تومان بود که در این زمینه، 9 هزار و 304 حواله برای برنامه‌های معنوی در آستان امامزادگان صادر شده بود. امسال که اعتبار برنامه‌های طرح شمیم حسینی بالاتر رفته است 100 هیئت مذهبی نیز به صورت ویژه حمایت خواهند شد.