چهارشنبه 26 مرداد 1401

آموزشی وب‌گاه عصر ایران

آموزشی وب‌گاه عصر ایران

زمان ثبت‌نام نوبت اول آزمون سراسری سال آینده، در تاریخ 8 تا 14 آبان 1401 و نوبت دوم 15 تا 21 فروردین 1402 است. اجرای آزمون سراسری نیز نوبت اول پنجشنبه و جمعه 29 و 30 دی 1401 و نوبت دوم چهارشنبه و پنجشنبه 14 و 15 تیر 1402 خواهد بود.

معاون امور آزمون ها درباره نحوه پذیرش دکتری پژوهش محور گفت: سنجش و پذیرش برای ورود به این مقطع بر اساس آزمون متمرکز 30 درصد، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد، مصاحبه علمی و بخش عملی 30 درصد و تهیه طرح واره 20 درصد است.

طول این موجود تازه کشف شده حدود 5 فوت (1.5 متر) و وزن آن تنها 9 تا 15 پوند (4 تا 7 کیلوگرم) بود و دقیقا شبیه به یک گربه معمولی خانگی بوده است. بقایای فسیل آن در دهه گذشته در نزدیکی سدی در پاتاگونیا در منطقه دیرینه‌شناسی La Buitrera استان ریو نگرو حفر شده بود.

پیتر جیمز، مهندسی که وظیفه بررسی پوشش بیرونی هرم خمیده را برعهده داشت، یک تئوری جدیدتر در مورد اینکه چرا ساخت و ساز هرم متوقف شده را ارائه داده است.

در درجه‌ی اول باید معنی سکونت‌پذیر را به‌صورت شفاف تعریف کنیم، زیرا برخی دنیاهای ناآرام منظومه‌ی شمسی بسیار فراتر از محدوده‌ای که عادی می‌دانیم، قرار دارند. از طرفی هیچ‌کدام از سیاره‌های شناخته‌شده کاملاً مشابه زمین نیستند.

قطر این سیارک که " FF 2015" نام دارد، بین 13 تا 28 متر یا تقریباً برابر با طول بدن یک نهنگ آبی بالغ است که با سرعت 33 هزار و 12 کیلومتر در ساعت از کنار زمین عبور خواهد کرد.

میکروب‌ها همه جا هستند. آنها ممکن است برای چشم انسان قابل مشاهده نباشند، اما میکروارگانیسم‌ها تاثیر زیادی بر زندگی ما دارند. انسان‌ها برای زنده ماندن به برخی از آنها نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر پاتوژن‌های بیماری‌زا هستند. بنابراین، شناسایی، نظارت و مطالعه این موجودات کوچک برای ما مهم است.

امیر سراج، اختر فیزیکدان جوان دانشگاه هاروارد آمریکا با ارائه طرحی عجیب قصد دارد تا یک جرم بین ستاره‌ای را با استفاده از یک آهن ربای بزرگ از دل اقیانوس خارج کند.

شیء که شکلی شبیه مو دارد به راحتی در سمت چپ تصویر قابل مشاهده است و برای راحتی دور آن با رنگ قرمز مشخص شده است. دانشمندان حالا در تلاش هستند تا بفهمند این شیء از کجا آمده و آیا بخشی از سیستم فرود استقامت بوده که در لبه دریل گیر کرده یا خیر.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مغایرت در معدل اعلامی به لغو قبولی در آزمون سراسری منجر می شود.

پژوهشی که به‌تازگی در مجله نجوم طبیعت (Nature Astronomy) چاپ شده است، نشان می دهد میزان غبار ستاره‌ای که توسط ستاره‌های ابرغول ایجاد و توسط انفجارهای عظیم کیهانی به نام ابرنواخترها در منظومه شمسی پخش می‌شود، بیشتر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شد.

آناتولی واسیلیویچ فیلیچنکو (Anatoly Filipchenko)، فرمانده سایوز 7 و سایوز 16 بود. این فضانورد دوران شوروی در دو آزمایش اتصال، ابتدا برای فرود احتمالی روسیه بر ماه و سپس اولین پرواز مشترک با ایالات متحده شرکت داشت.

"لوب" می‌گوید چنین جستجویی می‌تواند به دانشمندان این فرصت را بدهد که واقعاً با یک شهاب‌سنگ که از فضای میان‌ستاره‌ای آمده است، روبرو شوند.

این نقشه جدید، انواع سلول‌ها، پیامرسان‌ها و سرعت نسبی هر مکالمه‌ای که بین سلول‌های ایمنی انجام می‌شود را نشان می‌دهد.

رقابت فضایی در طول جنگ سرد آغاز شد و در ابتدا اتحاد جماهیر شوروی از نظر میزان تجهیزات و اشیاء پرتاب شده بر جو زمین غالب بود. اما چند سال پیش، ایالات متحده این عنوان را به کمک اسپیس ایکس ایلان ماسک از روسیه گرفت.

این دانشمندان معتقدند دستگاه جدید آن‌ها حتی می‌تواند برای فعالیت‌های ورزشی نیز مورد استفاده قرار گیرد. به گفته آن‌ها با چند ترفند، این فناوری ممکن است در نهایت به ابزار قابل اعتمادتری برای کمک به نابینایان و حتی ناشنوایان بدل شود.