آموزشی وب‌گاه عصر ایران

آموزشی وب‌گاه عصر ایران

حل معمای انبساط جهان با کمک نوع جدیدی از انرژی تاریک

"سیلویا گالی"(Silvia Galli)، کیهان‌شناس موسسه اخترفیزیک پاریس می‌گوید: برای آن که این داده‌ها را کشف جدید فیزیک بدانیم باید حساسیت و دقت زیادی به خرج دهیم.

شناسایی تومور با کمک یک دستگاه کوچک

دستگاه مذکور نه تنها سبب انتشار ماده مضری در بدن نمی‌شود بلکه همزمان با بدن عمل می‌کند.

"رنگ" قدرتمندتر از سامانه های تهویه مطبوع مرکزی!

از آنجایی که تغییرات آب و هوایی موجب افزایش امواج گرمایی در سراسر جهان شده، راه حل های نوآورانه برای کاهش فشار اضافی بر شبکه برق سراسری مورد نیاز است.

این ساعت آنقدر دقیق است که اگر 30 میلیارد سال که بیش از دو برابر عمر جهان ماست، کار کند، کمتر از یک ثانیه عقب می‌ماند.

نویسندگان این مقاله نوشته‌اند: «مردم به طور گسترده‌ای تصور می‌کنند که جهت‌گیری و عملکردهای اجرایی با افزایش سن کاهش می‌یابد، علیرغم نکات جالب از برخی مطالعات در مقیاس کوچک‌تر که سوالات مربوط به این مفروضات را ایجاد کرده است.»

این ماموریت به طور کامل توسط مرکز کنترل اسپیس‌ایکس نظارت خواهد شد و پس از اتمام آن این کپسول بر فراز ساحل فلوریدا به جو زمین باز می‌گردد.

آیا ظروف قابل استفاده مجدد با محیط‌زیست سازگار هستند؟

محققان 12 اثر زیست‌محیطی را در کل چرخه زندگی یک ظرف غذا ارزیابی کردند که شامل سهم ظرف در گرم شدن کره زمین و باران اسیدی، سمیت آن برای انسان و اکوسیستم‌های طبیعی و تاثیرات آن بر لایه ازن بود. با در نظر گرفتن این موارد، افراد باید برای مقابله با تاثیر آلودگی هوا، یک ظرف یک‌بار مصرف را 16 بار و برای مقابله با تاثیر مصرف منابع 208 بار استفاده کنند.

دکتر زرین پنجه، دیگر خواص مرزنجوش را مدر، قاعده‌آور، نیرودهنده، معرق، ضد نفخ، آرام‌بخش و به دلیل تلخ بودن، مقوی معده برشمرد.

در دنیای بی‌مهره‌ها، اختاپوس‌ها موجودات بی‌همتایی از نظر بزرگی ژنوم هستند. در ژنوم آنها 2.7 میلیون باز آلی و 33 هزار ژن وجود دارد.

دکتر مهدی داورپناه؛ استادیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، توسط مؤسسه IEEE، در شاخه ایران به‌عنوان پژوهشگر جوان برجسته در سال 2020 انتخاب شد.

این کشف هیجان انگیز توسط پروفسور "خاویر کالمت" و "فولکر کویپرز" از دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه ساسکس انجام شده و یافته‌های آن در مجله Physical Review D منتشر شده است.

این دو نمونه سنگ اولی که از مریخ بدست آمده است احتمالا آتشفشانی هستند و دارای نمک هایی هستند که ممکن است حباب های آب باستانی را در خود نگه دارند. آنها قطعاتی از یک پازل بزرگتر برای بدست آوردن اطلاعات در مورد چگونگی شکل گرفتن این منطقه، تاریخچه آب و احتمال وجود حیات در گذشته در این منطقه هستند.

به گفته‌ی شرکت "کرب‌فیکس"، دی‌اکسید کربن هوا با آب ترکیب می‌شود و سپس به عمق زمین منتقل می‌شود و با تماس با سنگ‌های بازالت به سرعت تبدیل به یک ماده معدنی می‌شود.

این شرکت مرموز، دانشگاهیانی را استخدام می‌کند که بر روی چگونگی پیر شدن سلول‌ها تحقیق کنند و دریابند که چه کارهایی می‌توان برای کند کردن روند پیری انجام داد تا بافت‌ها و اندام ما کندتر پیر شوند.

آژانس فضایی اروپا نیز از چنین ماهواره‌هایی برای نظارت و ثبت تصاویر حیرت انگیز از وقایعی مانند طوفان، زلزله، آتش سوزی وسیع، سیل، آتشفشان و حتی لکه‌های نفتی بر سطح اقیانوس‌ها استفاده می‌کند.

ما می‌خواهیم تنها با فشار دادن یک دکمه یک قطعه کامل برای گروه ارکستر به وسیله‌ی رایانه فراهم کنیم بدون آن که نیاز به دخالت انسان‌ها باشد.