پنج‌شنبه 7 بهمن 1400

آموزشی وب‌گاه عصر ایران

آموزشی وب‌گاه عصر ایران

این حسگر جدید می‌تواند سیگنال‌های الکتریکی را از سطح مغز با وضوحی بی‌سابقه که تاکنون میسر نبوده است، ثبت و ضبط کند.

تنفس ضروری‌ترین ریتم بدن است و تاثیر فیزیولوژیکی قوی بر سیستم عصبی خودمختار دارد. همچنین شناخته شده است که طیف وسیعی از عملکردهای شناختی مانند ادراک، توجه و ساختار فکر را تعدیل می‌کند. با این حال، مکانیسم تاثیر آن بر عملکرد شناختی و مغز تا حد زیادی ناشناخته مانده است.

دانشمندان شواهدی یافتند که نشان می‌دهد اثرات ژن‌ها با بیان آن‌ها در اندام‌های خاص، از جمله چربی شکم، کبد و ماهیچه‌های اسکلتی مرتبط است، آنها همچنین دریافتند که تاثیر ژن‌ها بر طول عمر فراتر از ارتباط آنها با هر بیماری خاص مرتبط با سن است.

محققان دریافتند که فرکانس فعالیت مغزی کودکانی که مادرانشان ماهانه 333 دلار دریافت می‌کردند حدود 20 درصد از کسانی که مادرانشان ماهانه 20 دلار دریافت می‌کردند بیشتر است.

این ماهواره وظیفه ارائه داده‌ها و تصاویر برای کمک به منابع زمینی، پیشگیری و امدادرسانی در هنگام وقوع بلایای طبیعی، نقشه برداری و داده‌های مورد نیاز سازمان جنگل‌داری را دارد و به طور قابل توجهی توانایی دولت چین در نشان دادن واکنش سریع در صورت وقوع بلایای طبیعی را تقویت خواهد کرد.

انتظار می‌رود مرحله دوم فالکون 9 که جرم آن حدود 4 تن است با سرعت 2.58 کیلومتر بر ثانیه به ماه برخورد کند.

این اولین مورد شناخته‌شده در جهان است که صنعت باستانی مومیایی توانسته از اجزای بدن یک زن باردار به خوبی محافظت کند، با این حال دلیل این امر معلوم نبود.

این اصلاحیه بدین معناست که آموزش و پرورش و دانش‌آموزان زحماتشان در دوران تحصیل معنادار می‌شود.

آینه اصلی این تلسکوپ نیز با گذشت 14 روز به طور کامل نصب شد. تنظیم هر 18 بخش آینه تا روز بیست و هشتم به طول انجامید و تنظیمات دیگر همچنان ادامه خواهد داشت.

دکتر سانجی گوپتای، خبرنگار ارشد پزشکی در سی‌ان‌ان، می‌گوید: «ما می‌دانیم که پیوند ذهن - بدن وجود دارد و این اسرارآمیز یا جادویی نیست بلکه نحوه عملکرد آن همین است و می‌تواند فیزیولوژی ما را تغییر دهد.»

نو بودن طرح، قابلیت تجاری‌سازی و تولید در مقیاس فراوان و مصارف کاربردی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب اختراع برتر سازمان جهانی مالکیت‌های معنوی (WIPO) محسوب می‌شود.

کارشناسان می‌گویند افرادی که واکسینه نشده‌اند ممکن است با خطرات بسیار بیشتری نسبت به افرادی که واکسینه شده‌اند مواجه باشند.

نوترون‌ها و پروتون‌هایی که ماده متعارف امروزی ما را تشکیل می‌دهند، از این ذرات به وجود آمدند. اما قبل از سرد شدن، بخش کوچکی از این گلوئون‌ها و کوارک‌ها به طور تصادفی با هم برخورد کردند و ذرات "ایکس"(X) را تشکیل دادند که دوام زیادی نداشتند.

حداقل سن توصیه شده برای دریافت واکسن کووید -19 ساخت شرکت فایزر در آمریکا را از 12 سال به پنج سال کاهش داد

این برخورد که حدود 700 میلیون سال پیش رخ داد، منجر به ایجاد 200 خوشه ستاره‌ای عظیم در منطقه‌ای پر از گرد و غبار به وسعت حدود 5000 سال نوری شد.

چندین کشور جهان به دلیل ابزارهای تشخیصی محدود قادر به انجام آزمایش کووید در سطح گسترده نیستند، اما این روش برای شناسایی سریع ویروس از فناوری که به راحتی قابل دسترسی است، استفاده می‌کند.