دوشنبه 3 اردیبهشت 1403

اقتصادی وب‌گاه الف

اقتصادی وب‌گاه الف

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه التهابات بازار ارز حتماً قابل مدیریت است، گفت: امیدواریم بانک مرکزی و وزارت اقتصاد بتوانند آثار تورمی ارز بر زندگی مردم را کاهش دهند.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عملکرد دولت سیزدهم در دیپلماسی انرژی را موفق ارزیابی کرد و گفت: دولت با این رویکرد موفق شد خریداران جدیدی را به فهرست مشتریان نفت ایران اضافه کند و قراردادهایی برای توسعه میادین نفتی امضا کند.

وزیر نیرو در گزارش مفصلی از میزان بارش‌ها، وضعیت منابع آبی و سدهای کشور، از ثبت 190 میلیمتری بارندگی و رشد 5 درصدی نسبت به سال گذشته خبر داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از روند کاهشی نرخ تورم خبر داد و گفت که تورم سالانه به کانال 30 درصد رسیده و تورم نقطه به نقطه نیز در شرف ورود به کانال 20 درصد است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و مجلس باید در موضوعات مرتبط با ارز با هم اتفاق نظر داشته باشند تا مردم از این وضعیت بیش از پیش آسیب نبینند.

مدیر جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: طرح پتروشیمی میانکاله همه مجوزهای قانونی به‌جز مجوز گاز را دریافت کرده و در صورت دریافت این مجوز و همچنین پیش‌برد طرح تا درصد مشخصی تا پایان سال 1403 به صورت رسمی امکان ساخت پتروشیمی را در اراضی مرتعی بهشهر دارد.

سرپرست دفتر برنامه‌ریزی راهبردی و مدیریت عملکرد شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از شاخص رضایت 75 درصدی مسافران در سنجش میدانی کیفیت ارائه خدمات فرودگاهی در بازه سفرهای نوروزی سال 1403در فرودگاه‌های کشور خبر داد.

بررسی میدانی بازار ارز در میدان فردوسی نشان می‌دهد از ابتدای معاملات امروز یکم اردیبهشت، قیمت دلار در بازار غیررسمی ثابت مانده است.

واکاوی آمارهای حمل و نقل هوایی حاکی است تعداد نشست و برخاست در پروازهای داخلی و بین‌المللی در 11 ماهه سال 1402 به ترتیب 239 هزار فروند و 25 هزار فروند بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن (پرواز داخلی 245 هزار فروند و بین المللی 21 هزار فروند)، به ترتیب 2 درصد کاهش و 19 درصد افزایش داشته است.

بانک مرکزی با تکذیب توقف پرداخت ارز کالاهای اساسی اعلام کرد: 27 درصد واردات که مربوط به کالا‌های اساسی و داروست، با نرخ دلار 28 هزار و 500 تومان تامین می‌شود.

مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نظارت مستمر با تمام توان در بازار ادامه دارد و با هرگونه افزایش قیمت غیرقانونی برخورد می‌شود.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (یکشنبه) با 27 هزار و 146 واحد افزایش، در کانال دو میلیون و 312 هزار و 990 واحد قرار گرفت و 250 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به بورس وارد شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: به دنبال اصلاح نظام مالیاتی طی سال‌های اخیر در حال حاضر حدود 50 درصد مالیات‌ها توسط یک درصد افراد پردرآمد پرداخت می‌شود.

چندی پیش معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از لزوم استفاده از بیمه نامه شخص ثالث موتور و خودرو های شخصی برای دریافت کارت سوخت خبر داد حالا نوبت به تاکسی ها رسیده است.

براساس اعلام گمرک ایران 9 شرکت از فهرست فعالان مجاز گمرکی تعلیق شده‌اند که باید در خصوص علت این اقدام شفاف‌سازی شود.