سه‌شنبه 5 مهر 1401

سیاسی خبرگزاری ایرنا

سیاسی خبرگزاری ایرنا

نیویورک - ایرنا - حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، تاکنون در راستای دیپلماسی دولت سیزدهم، دیدارهای فشرده بسیار با همتایان خود و نیز شخصیت های بین المللی داشته است.

تهران - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو ضمن تبیین و تاکید مجدد مواضع کشورمان مبنی بر تغییر ناپذیری مرزهای شناخته شده بین المللی آمادگی ایران را برای کمک به همسایگان شمالی خود برای دستیابی به صلح پایدار در منطقه قفقاز اعلام کرد.

تهران - ایرنا - کارشناس مسائل بین‌الملل عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای را دستاورد دولت سیزدهم دانست و گفت: کشورهای عضو این سازمان بخصوص دولت هایی که از سوی آمریکا تحریم شده اند، می‌توانند با استفاده از مزیت های این سازمان تجارت خود را گسترده کرده و تحریم‌ها را بسیار کم‌اثر کنند.

رشت - ایرنا - دو تیم سازمان یافته شبکه اغتشاشگران در گیلان توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) سازمان اطلاعات سپاه استان شناسایی و دستگیر شدند.

تهران - ایرنا - تشکیل واحد رصد تورم و تهیه برنامه رشد سرمایه‌گذاری در حوزه دستگاه‌های اجرایی مختلف در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و به ریاست آیت الله رئیسی رئیس جمهور به تصویب رسید.

تهران - ایرنا - رئیس جمهور اسلامی ایران در پیامی به همتای ترکمنی خود فرا رسیدن سالگرد استقلال این کشور را به «سردار بردی محمداف» و مردم این کشور تبریک گفت.

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه شنبه در پیامی جان باختن زائران هندو در حادثه واژگونی یک فروند قایق را به مردم و دولت بنگلادش تسلیت گفت.

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امورخارجه در پی سقوط یک فروند بالگرد نظامی در پاکستان، با دولت، ملت و ارتش و خانواده‌های قربانیان این کشور ابراز همدردی و برای جانباختگان غفران و رحمت الهی مسالت کرد.

تهران - ایرنا - دکترین سیاست‌خارجی دولت سیزدهم با نگاه به همسایگان و تعامل با کشورهای منطقه تاکنون به امضاء بیش از 96 سند و تفاهم‌نامه مشترک بین ایران با سایر کشورها طی یکسال گذشته منجر شده است که در این میان اسناد امضا شده با تاجیکستان و ازبکستان از نظر تعداد رکورد دار است.

سمنان - ایرنا - دامغان استان سمنان روز دوشنبه به خوبی از عهده میزبانی اختتامیه هفتمین اجلاسیه بین‌المللی مجاهدان در غربت برآمد؛ همایش بزرگی که بیش از 240 میهمان خارجی از 36 کشور و سفیران بیش از 10 کشور اسلامی به همراه 500 نخبه، اندیشمند و فرمانده گروه‌های جهادی از سراسر جهان در آن حضور داشتند.

تهران - ایران - نماینده مردم تهران در مجلس گفت: دشمنان با حاشیه سازی و ایجاد اغتشاش به دنبال تاثیرگذاری بر دستاوردهای سفر رییس جمهور به نیویورک هستند.

نیویورک - ایرنا - حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار با وزیر خارجه مالی بر توسعه همه جانبه مناسبات و رایزنی ها با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

نیویورک - ایرنا - حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران که در نیویورک به سر می برد، با مارتین گریفیتس هماهنگ کنند امور بشردوستانه سازمان ملل درباره وضعیت انسانی و بشردوستانه مردم یمن، افغانستان و سوریه و اوکراین گفتگو کردند.

نیویورک - ایرنا - حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه اعلام کرد تسهیل تردد ایرانیان خارج از کشور، تدوین قانون جامع ایرانیان، تسهیل نقل و انتقالات مالی و خدمات کنسولی و آغاز به کار صدور کارت ملی برای ایرانیان مقیم آمریکا و سایر کشورها را از اولویت های وزارت خارجه است.

لندن - ایرنا - مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که به وین سفر کرده است، اعلام کرد که گفت‌وگوها با ایران در خصوص شفاف‌سازی مسائل باقی‌مانده پادمانی از سرگرفته شد.

نیویورک - ایرنا - حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مجمع عمومی در نیویورک با داتو اریوان یوسف وزیرخارجه برونئی دیدار و درباره موضوعات مورد علاقه فی مابین از جمله مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.