سیاسی وب‌گاه تابناک

سیاسی وب‌گاه تابناک

طرح مالیات بر خانه‌های خالی؛ کاهش نرخ مسکن یا تکرار مکررات

امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دو فوریت طرحی برای اخذ مالیات بر خانه‌های خالی رای دادند؛ طرحی که انتظار می‌رود با تصویب نهایی آن حداقل در آینده نزدیک نرخ اجاره بها و قیمت مسکن نزولی شود، اما الزامات رسیدن به این هدف چیست؟

کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، فردا طرح دوفوریتی «اقدام ملی مسکن» با هدف کمک به قشرهای کم توان جامعه با دورنمای ساخت 6 میلیون خانه را به هیات رییسه مجلس ارائه خواهد کرد؛ طرحی با هزاران اما و اگر که برخی آن را ادامه پروژه مسکن مهر و برخی دیگر بلندپروازانه توصیف می‌کنند.

بعد از انتشار اخباری درباره پرداخت 231 میلیون تومان به حساب نمایندگان برای حقوق، ودیعه مسکن و هزینه های جانبی هجمه های بسیاری علیه پارلمان ایجاد شد. نایب رییس مجلس در مقام دفاع توضیح داد که 200 میلیون تومان به صورت قرض الحسنه پرداخت شده و ماهانه از حقوق نمایندگان کسر می شود، 20 میلیون تومان هم هزینه اجاره دفاتر نمایندگان است اما عده ای خواسته یا ناخواسته از باب دوستی یا دشمنی در جهت...

افشای روح الامینی از زمین خواری در تپه سرخه؛ باستی هیلز 2 در راه است

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از زمین خواری 20 هکتاری در تپه سرخه لواسانات خبر داد و گفت: باید با اقدام انقلابی جلوی زمین خواری 20 هکتاری در این منطقه گرفته شود.

ریاست کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی انتخاب شد

در جلسه امروز (سه شنبه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، عباس گلرو نماینده مجلس شورای اسلامی به ریاست کمیته روابط خارجی آن کمیسیون انتخاب شد.

پنج گزینه نهایی ریاست کمیسیون اصل 90 توسط هیات رییسه مجلس شورای اسلامی مشخص شدند؛ کمیسیونی مهم با وظیفه نظارت بر کار قوای مقننه، مجریه و قضائیه که نقش بسزایی در احقاق حقوق مردم و جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال دارد.

باستی هیلز 2 در راه است / هتل ساز معروف در تپه سرخه لواسانات به دنبال چیست؟

هتل ساز معروف در تپه سرخه لواسانات در زمین مرغوب وسط لواسانات به دنبال چیست؟؟ چه قدرتی پشت این زمین خواران است که در مسیر این زمین‌ها گیت گذاشته شده و اجازه ورود حتی به بستگان امواتی که در قبرستان بالای این زمین‌ها مدفون هستند داده نمی‌شود.

فریاد مرگ بر دروغگو در پارلمان / ظریف: توهین‌ها را به جان می‌خرم

جلسه امروز مجلس شورای اسلامی با فریاد‌های تعدادی از نمایندگان جنجالی شد. برخی از آن‌ها ظریف را «دروغگو» خطاب می‌کردند و حتی به او می‌گفتند که دوست ندارند دروغ‌های وزیر خارجه را بشنوند؛ هیاهویی که در نهایت با دخالت رییس مجلس پایان یافت.

یک میلیارد یورو در شرایط کرونایی در حالی به وزارت بهداشت و درمان تخصیص یافته است که فرمان آن هنوز در دست سازمان برنامه و بودجه است و تاکنون کمتر از یک سوم آن به وزارت بهداشت پرداخت شده است.

با شیوع مجدد کرونا، آمار مبتلایان به این ویروس روزانه در حال افزایش است، ویروسی که بین نماینده مجلس، وزیر، مسوول و مردم عادی تفاوتی قائل نیست و ظاهرا دامن همه را می گیرد.

بیش از یک ماه است از تکیه زدن محمد باقر قالیباف بر صندلی ریاست مجلس شورای اسلامی می‌گذرد؛ رییس قوه مقننه در این مدت تلاش کرد علاوه بر حضور در جلسات مختلف برای حل مشکلات اقتصادی کشور در گفت‌وگو با همتایان خود گامی در جهت ارتقای همکاری‌های پارلمانی بردارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: وزارت صمت به جای افتادن به دنبال هر فروشنده حقیقی پلتفرم‌های فروشگاهی آنلاین برای دریافت مجوز از آن‌ها به «مجوز اختصاصی اتحادیه ویژه استارتاپ‌ها و کسب و کارهای مجازی» اکتفا کند؛ چراکه این کار برخلاف سیاست‌های جهش تولید بوده و موجب از بین رفتن فروشنده‌های حقیقی خرد و کسب‌وکارهای روستایی می‌شود.

از قرارداد 25 ساله ایران و چین تا گرانی مسکن در توییت‌های نمایندگان

نمایندگان در چند روز گذشته، علاوه بر مصاحبه با رسانه‌های مختلف از طریق صفحات مجازی خود نسبت به اتفاقاتی همچون قرارداد 25 ساله ایران و چین و معضل افزایش قیمت مسکن و اجاره بها واکنش دادند.

کاهش قیمت کالاهای اساسی و ارزان شدن اجناس در حال تبدیل شدن به یک آرزوی دست نیافتنی است، قطار افزایش قیمت ها با بالاترین سرعت حرکت می کند و انگار کسی هم توانی برای نگه داشتن آن ندارد اما مقصد نهایی کجاست؟

باید دستگاه‌های متولی همچون وزارت رفاه، وزارت جهاد کشاورزی و نهادهای حمایتی سازوکاری ایجاد کنند تا دست در دست یکدیگر بتوانند هم‌افزایی ایجاد کنند تا در روستاها زنان خانوار، زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های که دارای فرزندان معلول هستند بتوانند برای خود اشتغال پایدار ایجاد کنند تا برای تامین معاش خود به فکر مهاجرت به شهرها نیافتند.

ایجاد دامداری‌های سبک، کشاورزی مدرن، کشت‌های گلخانه‌ای برای تولید مواد غذایی، تولید مواد لبنی از یک سو و توانمندسازی زنان روستایی با آموزش فرش‌بافی و گلیم‌بافی از سوی دیگر از جمله راه‌هایی است که از طریق آنها می‌توان به راحتی اشتغال پایدار ایجاد کرد.