یک‌شنبه 5 تیر 1401

اقتصادی خبرگزاری تسنیم

اقتصادی خبرگزاری تسنیم

نامه 61 اقتصاددان که طی دو هفته اخیر منتشر شد، و زیرساخت‌های امید مردم ایران را هدف گرفت، یک بیانیه سیاسی و غیرفنی و فرار روبه جلو است.

طبق آماری که چندی پیش توسط مرکز آمار ایران منتشر شد تورم ماهانه خرداد به 12.2 رسید که نسبت به ماه قبل افزایش بسیار چشمگیری داشته است، به همین سبب کارشناسان بسیاری به تشریح و توضیح علت افزایش تورم در خرداد ماه پرداختند.

حضور رئیس کل بیمه مرکزی در جلسات هیات دولت و ارائه دیدگاه های کارشناسی صنعت بیمه، می تواند شرایط را نه تنها به نفع صنعت بیمه، بلکه به نفع کل کشور تغییر دهد.

سران گروه 7 تصمیم خود در مورد ممنوعیت واردات طلای روسیه را در اجلاس این گروه در آلمان اعلام خواهند کرد.

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه آینده اقتصاد دنیا در دستان کشورهای غیر بدهکار و همچنین با میانه سنی جوان قرار خواهد داشت، گفت: به آینده اقتصادی کشورمان بسیار امیدوار هستیم و نباید به شایعات و اخبار ناامیدکننده در فضای مجازی توجهی کرد.

سران گروه 7 با توجه به افزایش قیمت انرژی و بالا رفتن درآمد نفتی روسیه، تصمیم گرفته‌اند یک سقف قیمت برای فروش نفت این کشور تعیین کنند تا کرملین را بیش از پیش به خاطر جنگ اوکراین تحت فشار قرار دهند.

مدیر عامل شرکت پخش فراورده‌های نفتی ایران گفت: شرکت پخش فراورده‌های نفتی ایران هیچ دخل و تصرفی در تخصیص سهمیه‌های سوخت نفت گاز ندارد و میزان عملکرد و کارکرد ناوگان خودرو‌های سنگین، ملاک سهمیه بندی سوخت است.

درحالی شرکت راه‌آهن دیروز از حذف واگن‌های با عمر بالای 48 سال از شبکه سیر خبر داده بود که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی خطاب به مدیرعامل راه‌آهن گفت: به‌جای پاک کردن صورت مسئله، سریعا راهی برای حل موضوع پیدا کنید.

سازمان هواشناسی با اشاره به استقرار هوای گرم در کشور از ورود توده گردوخاک تشکیل شده روی کشور عراق به مرزهای غربی خبر داد و برای 12 استان هشدار صادر کرد.

در حالی که دولت آمریکا به طور افراطی از دلار به عنوان سلاحی علیه کشورها استفاده می کند درخواست ها در درون گروه بریکس برای مقابله با هژمونی دلار در اقتصاد جهانی بیشتر از گذشته شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همزمان با جام جهانی فوتبال قطر، نمایشگاه عرضه کالای ایرانی در قطر برگزار خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این‌که برخی بانک‌ها مفر‌ها و گریزگا‌ه‌هایی برای اخذ سود مازاد بر مصوبات شورای پول و اعتبار از تسهیلات گیرندگان یافته‌اند، از بسته شدن این روزنه‌ها تا یک ماه آینده توسط این شورا خبر داد.

قیمت 23 محصول ایران‌خودرو برای تیر 1401 اعلام شد که نسبت به ماه قبل تغییر محسوسی نداشته است.

بر اساس داده‌های پایگاه اینترنتی آی‌سی‌آی‌اس (ICIS)، روسیه با وجود کاهش صادرات گاز به کشورهای اصلی مصرف‌کننده در اتحادیه اروپا طی هفته گذشته، روزانه بیش از 100 میلیون دلار از این صادرات درآمد دارد.

شرکت مشاوره ریستاد انرژی اعلام کرد کشورهای اروپایی در حال بررسی بازگشت به دوران استفاده از زغال سنگ برای جایگزینی کاهش عرضه گاز از سوی روسیه هستند چرا که قاره سبز با بحران شدید انرژی دست و پنجه نرم می‌کند.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: افزایش نرخ بلیت پروازها برای اتباع خارجی را نه رد می‌کنیم نه تایید.