فرهنگی وب‌گاه تابناک

فرهنگی وب‌گاه تابناک

چرا ورود سینمای ایران به بورس شکست خورده است؟

اساسا در سینمای ایران ساختاری وجود ندارد که بتوان در بورس عرضه کرد. چند سالن سینما و معدودی از دفاتر پخش که سوددهی دارند نیز عمدتا در قالب موسسه ثبت شده‌اند تا بتوانند از حداکثر معافیت مالیاتی بهره برداری کنند و غالبا فاقد ساختار شرکت هستند.

صهیونیست‌های ساکن فلسطین اشغالی «تهران» را چگونه می‌بینند؟

موفق‌ترین تلاش برای بازسازی فضای ایران در فیلم آرگو اتفاق افتاد که حتی در آن فیلم نیز اشتباهات مشهودی بود که هر ایرانی به سادگی به آنها پی می‌برد؛ اما این سریال که برای ساختش از لوکیشن‌هایی در یونان استفاده شود، حتی با فیلم آرگو نیز فاصله‌ای چشمگیر دارد.

پایان بلاتکلیفی «رستاخیز» با اکران آنلاین در محرم؟

سازمان سینمایی به عنوان سهامدار عمده و تصمیم گیرنده این فیلم، می‌تواند با توجه به صدور پروانه نمایش آنلاین این فیلم، این فیلم را در هفته‌های پیش روی اکران آنلاین نماید و بدین ترتیب، بخشی از بودجه‌ای که صرف خرید سهام این فیلم شده به این سازمان بازگردد و صرف تولید آثار دیگری شود.

تعداد بالای سیصد نفر از همکاران مان که به وزارت کار، اسامی شان اعلام نشده و هنوز در هیچ جایی رسما حرفه و هویت کاری شان ثبت نشده؟! یا تاریخ جلسه ی رای گیری که چهارده روز پس و پیش می شود و یا لابد مخفی کردن آگهی انتخابات و چاپ آن در یک روزنامه ی غیر سینمایی وعدم اطلاع رسانی در کانال واتساپی و تلگرام

صف طولانی اکران سینمای ایران فشرده‌تر می‌شود

اگر وضعیت به حالت طبیعی بازگردد، فشار شدیدی در اکران عمومی وجود خواهد داشت که لزوما به حرارت گرفتن تنور اکران منجر نمی‌شود و از قضامی‌تواند منتهی به فیلمسوزی شود.

خسرو سینایی بدرود حیات گفت

خسرو سینایی به علت عفونت ریه و مبتلا شدن به کرونا در بیمارستان امیر علم بستری بود. سینایی حدود یک ماه قبل نیز برای یک عمل جراحی در بیمارستان بیستری بود و بعد از مدتی مرخص شد. این کارگردان و مستندساز سینمای ایران، فیلم‌های متعددی ساخته که یکی از مشهورترین آن‌ها «عروس آتش» است که جایزه بهترین فیلمنامه را در هجدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

انگار همین دیروز بود که فلان فیلم را به بهانه ترویج خشونت به مدت 10 سال از اکران محروم کردند یا فلان فیلم را بدون دلایل متقن به فلان جریان سیاسی منتسب کردند که هیچ؛ حتی زیبایی‌شناسی خلاقه آن را هم نادیده گرفتند! برخی از فیلم‌های مهم را سلیقه‌ای و به‌دلیل عدم فهم کافی به ممیزی سپردند. در عوض سطح فیلم‌ها را با این مستمسک که چرخ اقتصاد سینما باید بچرخد، پایین آورده و از فیلم‌های شانه تخم‌مرغی...

کدام شبکه تلویزیون حرفه‌ای سفارش سریال 250 قسمتی می‌دهد؟!

ویژگی مثبت تولید فصلی سریال، عدم ارائه کارت بلانش و کوشش سازندگان سریال و تلاش تهیه کننده و کارگردان و عوامل سریال برای ارائه بهتر اثر است، زیرا در تولید فصلی سریال هیچ تضمینی برای تولید 90 قسمت وجود ندارد و سریال‌ها در قسمت‌ها 10 تا 25 قسمتی عرضه می‌شوند و ممکن است پس از ناکامی یک فصل، تولید فصل بعدی کامل متوقف شود.

جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره داکا برای یک فیلم ایرانی

جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم جوانان داکای بنگلادش، به سوگل طهماسبی برای فیلم کوتاه "قرار" به نویسندگی و کارگردانی امید شمس رسید.

طولانی ترین رمان های جهان

امروزه برای خواندن کتاب های قطور به تمرکز و انگیزه زیادی نیاز داریم، به همین خاطر خواندن رمان‌های طولانی کار هرکسی نیست. اما اگر شما از کتاب‌خوان‌های قهار هستید، تا پایان این نوشته با ما همراه باشید. ما در این نوشته قصد داریم 9 مورد از طولانی ترین رمان های جهان را (براساس تعداد کلمات و تعداد صفحات) به شما معرفی کنیم.

روایت تکان دهنده بی‌کسی در داستان توکیو

«داستان توکیو / Tokyo Story» یکی از بهترین آثار سینمای ژاپن و جزو برترین آثار تاریخ سینما محسوب می شود؛ روایتی تاثیرگذار در داستان که به خوبی به فرم تبدیل شده و تماشاگر را به رغم داستان ظاهرا ساده و تکراری‌اش با خود همراه می‌سازد و تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بازیگر خوش‌سیمایی که نویسنده بزرگی شد

در آن سال‌ها چه کسی می‌توانست تصور کند این جوانک خوش سیما که با سماجت و صبوری راه خود را به صحنه گشوده است، روزگاری یکی از درخشان‌ترین چهره‌های ادبیات داستانی ما خواهد شد؛ اما این همه، هرگز آسان به دست نیامد و او برای فتح این قله‌ها راهی پر سنگلاخ را طی کرد.

نمایش افتتاحیه «بندر بند» منیژه حکمت در تورنتو

این فیلم به کارگردانی منیژه حکمت و تهیه کنندگی مشترک حکمت و مهشید آهنگرانی فراهانی، فیلمی جاده‌ای، با چشم‌اندازهایی از کشورمان و مملو از موسیقی در میانه سیل خانمان‌برافکن در ایران است که در نمایش افتتاحیه جهانی، در بخش سینمای معاصر جهان در جشنواره تورنتو روی پرده می‌رود.

پوران درخشنده، خسرو معصومی و رضا درمیشیان سه عضو اصلی شورای مرکزی انجمن صنفی کارفرمایی کارگردانان استان تهران (کانون کارگردانان سینمای ایران) نسبت به حذف سیصد و سی عضو اعتراض کردند و اعلام داشتند این تشکل مشروعیت ندارد.

تبلور شکوه استقامت در مسیر حق با مأموریت بزرگ حضرت ابراهیم

عید قربان، عید پاک و عید تن و جان سپردن در راه خدا و پایان سیطره ارباب الانواع و رهایی از چنگال نفس اماره به سوی خدای یگانه و خوار شمردن لذت های گذرای دنیا و رهایی از حصار تنگ خودخواهی، تکبر و اطاعت به اوامر خداوند است.

تعیین تکلیف خانه سینما در اوج کرونا؟

علاوه بر آنکه حفظ سلامت سینماگران را تضمین می‌کند، فرصتی به دیگر صنوف نیز خواهد داد تا کد ثبتی‌شان را بگیرند و هیات مدیره خانه سینما با رای اکثریت صنوف سینمایی انتخاب شوند. قاعدتا هیات مدیره‌ای که برآمده از رای قریب به اتفاف صنوف سینمایی باشد، قدرت عمل بیشتری نسبت به هیات‌مدیره‌ای دارد...