سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401

فرهنگی وب‌گاه الف

فرهنگی وب‌گاه الف

بازدید از موزه‌های تحت پوشش وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، در روز چهارشنبه 28 اردیبهشت به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی موزه‌ها، رایگان است.

پیکر مطهر آیت الله سید عبدالله فاطمی نیا عصر سه‌شنبه بر روی دستان مردم قم تشییع و در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شامگاه دوشنبه با حضور در کنار پیکر مرحوم حاج سیدعبدالله فاطمی‌نیا ضمن قرائت فاتحه، بر آن عالمِ واعظ نماز میت اقامه کردند.

قائم مقام سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به اینکه 70 دستگاه در برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب همکاری دارند، گفت: جبران تعطیلی یک روزه نمایشگاه منوط به انجام هماهنگی‌ها و توافق‌های لازم است.

استاندار اصفهان یکی از راه‌های تکریم خیرین را وفای به عهد دولت دانست و گفت: 330 واحد آموزشی در استان داریم که خیر سهم خود را انجام داده و دولت باید تعهدات خود را انجام دهد، آن هم در استانی که سال گذشته به خاطر فرونشست زمین 100 مدرسه تخلیه شد.

رئیس جمهور با تاکید بر اهتمام دولت به اجرای برنامه نهضت ملی مسکن، این برنامه را از اولویت‌های اساسی دولت خواند و به دستگاه‌های مسئول در این زمینه دستور داد مانع‌تراشان در مسیر تحقق جهش ساخت مسکن را از روند اجرای این طرح کنار بگذارند.

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در هفته میراث‌فرهنگی برپایی نمایشگاه‌های متنوعی، از نمایش پوشاک ارامنه تا برگزاری نمایشگاه نقاشی خط و خطوط تفننی تا 3 خردادماه تدارک دیده است.

معاونت میراث‌فرهنگی با انتشار بیانیه‌ای، هدف از برگزاری هفته میراث‌فرهنگی را ارتقای دانش و سواد میراثی جامعه، معرفی بهتر و بیشتر میراث‌فرهنگی از طریق رسانه‌ها، جلب همکاری بیشتر نخبگان، انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد و بهره‌گیری از فرصت بدست آمده برای بیان خدمات و عملکرد خود بیان کرده است.

مدیر روابط عمومی و تبلیغات آستان مقدس حضرت معصومه (س) گفت: پیکر استاد سید عبدالله فاطمی‌نیا امروز (سه شنبه) ساعت 17 در قم تشییع و سپس در حرم مطهر بانوی کرامت به خاک سپرده می‌شود.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از آغاز معاینات پزشکی حجاج در برخی استان‌ها خبر داد و درباره وضعیت واکسیناسیون حجاج علیه کرونا و مننژیت، شرایط ارسال دارو به عربستان و... توضیح داد.

سرپرست اداره‌کل موزه‌ها از تعطیلی موزه‌های استان تهران در روز سه‌شنبه 27 اردیبهشت‌ماه به علت آلودگی هوا خبر داد.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران صدور 25 هزار پروانه نشر را فاقد تناسب با ظرفیت صنعت نشر و به منزله آسیب جدی به بدنه فرهنگ کشور دانست و گفت: این تعداد پروانه در حالی صادر شده که ما هزار کتاب فروشی در کشور داریم.

در فاصله کم تر ار 24 ساعت از آغاز جشنواره فیلم کن در پاره ای از موارد آمادگی کافی برای برگزاری این رویداد جهانی دیده نمی شود.

مجسمه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر پرآوازه ایران در ایتالیا به‌مناسبت روز بزرگداشت این شاعر حماسه‌سرا، پاکسازی و مرمت شد.

بر اساس بررسی بیش از 100 مطالعه آکادمیک، افرادی که در زمینه سرگرمی و هنرهای نمایشی کار می کنند، دو برابر بیشتر از جمعیت عمومی در معرض افسردگی قرار دارند.