دوشنبه 25 تیر 1403

تولید بنزین کشور به 18 میلیون لیتر در روز رسید

خبرگزاری خبرنگاران جوان مشاهده در مرجع
تولید بنزین کشور به 18 میلیون لیتر در روز رسید

جواد اوجی وزیر نفت در آیین نامه افتتاح پروژ‌ه‌های نفتی گفت: امروز بیش از 155 پروژه کلان به ارزش 34 میلیارد دلار به بهره برداری می‌رسد به طوری که این پروژه‌ها بیشتر در راستای تولید، ارزآوری برای کشور، جلوگیری از خام فروشی، ورود به زنجیره پالایشی و صنایع پتروشیمی و... بوده است.

او افزود: درحال حاضر تولید نفت کشور از 2 دهم بشکه در روز به 3 میلیون و 600 هزار بشکه رسیده است و همچنین 53 میلیون‌متر مکعب به گاز خام کشور افزوده شده و 53 میلیون متر مکعب هم به گاز پتروشیمی اضافه شده است.

وزیر نفت بیان کرد: همچنین 270 هزار بشکه به ظرفیت پالایشگاه‌های نفت و 13 میلیون تن به ظرفیت محصولات پتروشیمی افزوده شده است و 11 و نیم میلیون متر مکعب گاز مشعل تا امروز و از آغاز دولت سیزدهم جمع‌آوری شده است و امروز هم 4 میلیون‌متر مکعب جمع‌آوری خواهد شد.

وزیر نفت گفت: تا پایان سال 30 میلیون‌مترمکعب گاز مشعل در کشور جمع‌آوری می‌شود و همچنین تولید بنزین کشور 18 میلیون لیتر در روز و تولید گازوئیل کشور هم 9 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.

اوجی تصریح کرد: خوشبختانه جهش خوبی در حوزه صادرات نفت خام و میعانات آن را شاهد هستیم به طوری که این صادرات 3 برابر شده است.

خبرنگار: رضا زارع

باشگاه خبرنگاران جوان اقتصادی اقتصاد و انرژی