شنبه 22 مرداد 1401

جذب دانشجویان خارجی از طریق موسسات قانونمند می شود

خبرگزاری مهر مشاهده در مرجع
جذب دانشجویان خارجی از طریق موسسات قانونمند می شود

معاون بورس و امور دانشجویان بین‌الملل سازمان امور دانشجویان جزئیات تشکیل موسسات جذب دانشجویان بین الملل را تشریح کرد.

معاون بورس و امور دانشجویان بین‌الملل سازمان امور دانشجویان جزئیات تشکیل موسسات جذب دانشجویان بین الملل را تشریح کرد.

محمدجواد سلمان پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات تشکیل مؤسسات جذب دانشجویان بین الملل گفت: یکی از دغدغه‌های مهم وزارت علوم، راه اندازی مؤسسات جذب دانشجویان بین الملل و ایفای نقش آنها در جذب دانشجویان بین المللی بوده و اکنون نیز هست.

وی ادامه داد: برای جذب دانشجویان بین الملل برخی از شرکت‌ها اقدام می‌کردند که راه اندازی این مؤسسات بر مبنای قانون نبوده، بنابراین اخیراً آئین نامه مؤسسات جذب دانشجویان بین الملل به تصویب رسیده و شیوه نامه مؤسسات نوشته شد. اکنون آئین نامه اجرایی تشکیل مؤسسات جذب به تصویب رسیده و ما فراخوان آن را منتشر کردیم.

معاون بورس و امور دانشجویان بین‌الملل سازمان امور دانشجویان افزود: بنابراین افرادی که در این زمینه تخصص داشته و با کشورهای دیگر ارتباط دارند و صلاحیت و شرایط را دارند، می‌توانند درخواست صدور مجوز این مؤسسات را ارائه دهند.

وی ادامه داد: ما امیدواریم با تشکیل مؤسسات جذب به صورت قانونی، شاهد یک تحول بزرگ در جذب دانشجویان خارجی از کشورهای متعدد بوده و از 5 قاره جهان دانشجو داشته باشیم.

معاون بورس و امور دانشجویان بین‌الملل سازمان امور دانشجویان افزود: این مؤسسات می‌توانند نقش بزرگی در ارتباط برقرار کردن دانشگاه‌ها با سایر دانشگاه‌های خارجی ایفا کنند، همچنین می‌توانند نقش بسیار فعالی در معرفی دانشگاه‌های ما و مزیت‌های آموزش عالی ما در سایر کشورها داشته باشند.

وی ادامه داد: این مؤسسات می‌توانند در کشورهای دیگر نمایشگاه‌های آموزشی و آموزش عالی برای معرفی توانمندی‌های بسیار بالای دانشگاه‌های داخل کشور برگزار کنند و پیش بینی ما این است که با این مؤسسات از نظر کیفی، شاهد دانشجویان خارجی بیشتری باشیم و هم از حیث کمی، جلوی برخی مشکلات و آسیب‌ها که در واسطه های غیر قانونی وجود دارد، گرفته می‌شود.

به گزارش مهر، شیوه‌نامه اجرایی آئین‌نامه تشکیل مؤسسات دانشجوی بین‌الملل در راستای افزایش جذب دانشجویان بین‌الملل و قانونمند شدن فرآیندهای جذب منتشر شد و به همین منظور سازمان امور دانشجویان از کلیه افراد حقیقی، حقوقی متقاضی جذب دانشجویان بین‌المللی دعوت نمود تا در این فراخوان ثبت‌نام کنند.

متقاضیان می‌توانند جهت دریافت شیوه‌نامه اجرایی آئین‌نامه تشکیل مؤسسات دانشجوی بین‌الملل و به منظور ثبت‌نام در این فراخوان به سایت این سازمان به آدرس https://www.saorg.ir مراجعه کنند.

گفتنی است؛ با توجه به شیوه نامه اجرایی آئین‌نامه تشکیل مؤسسات دانشجوی بین‌الملل، چنانچه مؤسسه‌ای بدون اخذ مجوز اقدام به جذب دانشجو کند، خلاف مقررات عمل کرده و بصورت قانونی با متخلفان برخورد خواهد شد.