پنج‌شنبه 3 خرداد 1403

چگونه بیمه بیکاری بگیریم؟

وب‌گاه خبر آنلاین مشاهده در مرجع
چگونه بیمه بیکاری بگیریم؟

افراد بیکار شده مشمول قانون کار برای بهره‌مندی از مقرری بیمه بیکاری ظرف 30 روز، بیکاری خود را به اداره کار اطلاع دهند.

به گزارش خبرآنلاین، مدیرکل امور بیمه شدگان تأمین اجتماعی می‌گوید که افراد بیکار شده مشمول قانون کار برای بهره‌مندی از مقرری بیمه بیکاری ظرف 30 روز، بیکاری خود را به اداره کار اطلاع دهند.

باشگاه خبرنگاران جوان در خبری نوشت: براساس گزارش‌های سازمان تأمین اجتماعی در سال 1402، به طور متوسط ماهانه 155هزار نفر از مقرری بیمه بیکاری در کشور بهره‌مند شده‌اند که این میزان نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش داشته است.

اما کارگرانی که به تازگی از کار بیکار شده‌اند چگونه باید برای دریافت مقرری بیمه بیکاری اقدام کنند. در این گزارش در تلاشیم تا به بررسی چگونگی اقدام برای دریافت مقرری بیمه بیکاری بپردازیم.

اگر بخواهید برای ثبت نام دریافت مقرری بیمه بیکاری در سامانه جامع روابط کار اقدام کنید باید مدارکی مانند کارت پایان خدمت یا معافیت ویژه آقایان، آخرین مدرک تحصیلی و مدارک فنی و حرفه‌ای را داشته باشید و پس از آن برای احراز هویت از طریق مراجعه حضوری به کاریابی‌های غیر دولتی منتخب بیمه بیکاری یا دفاتر پیشخوان دولت و یا به صورت آنلاین از طریق سامانه جامع روابط کار اقدام کنید. پس از انجام این مرحله، نام کاربری و رمز عبور از طریق پیامک به متقاضی ارسال می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه بیکاری در صورت اتمام قرارداد:

1 آخرین قرارداد کار الزاماً 6 ماه آخر

2_مستندات مربوط به بیمه بیکاری و ارائه بیمه آخر یکسال سازمان تأمین اجتماعی با ذکر نام آخرین شعبه بیمه پردازی.

اما اگر کارگر به هر دلیلی از کارگاه و محل کار قبلی خود اخراج شده بود باید فرم دادخواست اولیه را تنظیم کند و دادنامه قطعی مراجع حل اختلاف کار و مدارک قطعیت رای مراجع مذکور را داشته باشد. پس از طی این مراحل می‌تواند با ورود به سامانه جامع روابط کار درخواست بیمه بیکاری را تکمیل و با مشخص کردن علت بیکاری برای دریافت مقرری بیمه بیکاری اقدام کند.

چقدر باید سابقه کار داشته باشیم؟

برای بهره‌مندی از بیمه بیکاری، هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد، هر فردی می‌تواند از بیمه بیکاری استفاده کند. در طول مدت خدمت هر فردی، مجردین می‌توانند 36ماه و افراد متأهل 50 ماه اجازه دارند که از بیمه بیکاری استفاده کنند. نکته مهم آن است که بیمه شده به منظور بهره‌مند شدن از خدمات بیمه بیماری باید حداقل 6 ماه سابقه کسورپردازی (پرداخت حق بیمه) داشته باشد.

47236

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1895870