دوشنبه 3 اردیبهشت 1403

بازداشت بیش از 11 هزار شکارچی غیرمجاز در کشور

خبرگزاری خبرنگاران جوان مشاهده در مرجع
بازداشت بیش از 11 هزار شکارچی غیرمجاز در کشور

فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا از کشف بیش از 4000 قبضه سلاح شکاری غیرمجاز ازسوی محیط‌بانان یگان حفاظت سازمان محیط زیست خبر داد.

سردار رضا بنی‌اسدی‌فر فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا گفت: حفظ محیط زیست و بقای آن برای نسل‌های آینده یکی از معیار‌های سنجش توسعه پایدار در کشور محسوب می‌شود و به عبارتی دیگر توجه به محیط زیست یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار در کشور است؛ لذا بی توجهی یا کم توجهی به محیط زیست، مشکلات زیست محیطی عدیده‌ای را برای موجودات زنده به همراه خواهد داشت.

فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا با بیان اینکه پلیس در کنار دیگر نهاد‌های همکار مسئولیت امنیت کل جامعه را عهده‌دار است، افزود: با تعامل بسیار خوب پلیس و مجموعه محیط زیست شاهد موفقیت‌های بیش از پیش در ارتباط با جرایم این حوزه هستیم.

وی با تصریح بر اینکه محیط‌بانی یکی از مشاغل سخت است، اظهارکرد: حفظ حیات وحش و حیات بشر وظیفه خطیری است که بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و اگر عشق و علاقه در کنار انگیزه نباشد نمی‌توان این مهم را به درستی انجام داد. در این میان محیط بانان با حضور در مناطق تحت مدیریت و برگزاری جلسات توجیهی با بخشداران و دهیاران سراسر کشور می‌توانند نتایج مهمی را در جهت پیشبرد اهداف این یگان برای ایجاد فضا و ساز و کار تبلیغاتی در بستر مسائل زیست محیطی در سراسر کشور به دست آورند.

بنی‌اسدی‌فر با تاکید بر اینکه یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با تقدیم 150 شهید، بالاترین تعداد شهدا را در میان سایر یگان‌های حفاظت دارد، خاطرنشان کرد: گشت زنی مداوم به صورت خودرویی، موتوری و پیاده در مناطق صعب العبور به صورت شبانه‌روزی توسط محیط‌بانان در سراسر کشور مهر تأییدی بر آن است.

وی با تشرح عملکرد 11 ماهه این یگان در سال جاری گفت: مقابله با صید غیر مجاز آبزیان با 55 هزار و 568 و شکار غیرمجاز پستانداران با هزار و 624 مورد، به ترتیب 13 و هشت درصد افزایش داشته است.

بنی اسدی فر با اشاره به اینکه برخورد با زنده گیری پرندگان با چهار هزار و 39 عدد و پستانداران با هزار و 50 رأس نسبت به سال گذشته به ترتیب 17 و 3 درصد رشد داشته است، اظهار کرد: برخورد با شکارچیان غیر مجاز بصورت جدی در دستور کار این یگان قرار داشته و در 11 ماهه گذشته با دستگیری 11 هزار و 261 نفر و کشف چهار هزار و 689 قبضه سلاح شکاری غیر مجاز؛ افزایش 18 درصدی دستگیری و کشف را در این حوزه شاهد بودیم.

فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا با تأکید بر اینکه جامعه محیط بانی کشور 150 شهید و 300 جانباز را تقدیم حفاظت از محیط زیست کرده است، خاطرنشان کرد: این شغل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، ولی آنطور که باید و شاید به آن پرداخته نمی‌شود، لذا ما تمام تلاش خود را بکار خواهیم بست تا زحمات این عزیزان بازتاب گسترده تری داشته باشد.

باشگاه خبرنگاران جوان اجتماعی محیط زیست