یک‌شنبه 1 خرداد 1401

تاثیر بودجه سال آینده بر استمرار سیر نزولی تورم

خبرگزاری اکو نیوز مشاهده در مرجع
تاثیر بودجه سال آینده بر استمرار سیر نزولی تورم

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، جواد حسین‌زاده، ضمن اعلام نتایج شاخص قیمت مصرف‌کننده دی‌ماه 1400، از کاهش میانگین یک درصدی نرخ تورم سالانه منتهی به ماه قبل، اظهارداشت: نرخ تورم سالانه دی‌ماه برای خانوارهای کل کشور برابر 42.4 درصد و برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب 41.8 درصد و 45.8 درصد است.

وی افزود: نرخ تورم سالانه، برای خانوار‌های شهری 0.9 واحد درصد و برای خانوار‌های روستایی 1.2 واحد درصد کاهش داشته است.

رئیس مرکز آمار ایران با توضیح این مطلب که نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است، تصریح کرد: نرخ تورم نقطه‌ای دی‌ماه 1400 به 35.9 درصد رسیده است. این عدد در مقایسه با ماه قبل 0,7 واحد درصد افزایش یافته است که این افزایش، برای خانوارهای شهری بیش از دو برابر خانوارهای روستایی بوده است؛ به‌طوری که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری (35،8 درصد) نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد افزایش داشته، در حالی که این افزایش نرخ، برای خانوارهای روستایی (36.5 درصد) 0.3 واحد درصد بوده است.

حسین زاده همچنین با اعلام اینکه نرخ تورم ماهانه دی ماه 2،4 درصد بوده، گفت: این شاخص که نسبت به ماه قبل 0.7 درصد بیشتر از آذر ماه بوده است، بیشتر برای گروه‌های «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» (به ترتیب با 1.7 درصد و 2.7 درصد) بوده است.

وی آمار ارائه شده درباره شاخص قیمت‌های مرکز آمار ایران را حاصل سنجش 475 قلم کالا و خدمت در 385 منطقه شهری و 671 منطقه روستایی اعلام و تأکید کرد: گستره پایش قیمت‌های این مرکز، کامل‌ترین و دقیق‌ترین آمارگیری از نوع خود در سطح کشور به‌شمار می‌آید.

رئیس مرکز آمار ایران، با اشاره به کاهش نرخ تورم در چهار ماه گذشته، ابراز امیدواری کرد که این روند با توجه به اقدامات مثبتی که در طراحی لایحه بودجه برنامه محور سال 1401 از سوی سازمان برنامه و بودجه انجام گرفته است، با شدت بیشتری ادامه پیدا کند.