جامعه عشایر سالانه 9.5 میلیون راس دام پرواربندی شده را روانه بازار می‌کنند

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
جامعه عشایر سالانه 9.5 میلیون راس دام پرواربندی شده را روانه بازار می‌کنند

ارومیه - ایرنا - رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: سالانه 9 میلیون و 500 هزار راس دام توسط جامعه عشایری کشور پرواربندی و روانه بازار مصرف می‌شود.

"کرمعلی قندالی" روز چهارشنبه در حاشیه سفر به آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سالانه 195 هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر در کشور تولید می شود که نقش بسزایی در تامین گوشت مورد نیاز شهروندان دارد.

وی با اشاره به اینکه 25 درصد گوشت قرمز کشور را عشایر تولید می کنند، ادامه داد: اجرای طرح پرواربندی برای تعادل زیستی دام و مرتع تاثیرگذار است و به تولیدات سالانه دامی کشور افزوده می‌شود.

رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: در راستای حمایت از نجیره تولید طی سال جاری پنج میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده و برای جامعه عشایری پرداخت می‌شود.

قندالی ادامه داد: همچنین در راستای جبران هزینه‌های مدیریت بحران در جامعه عشایری 600 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و تاکنون 400 میلیارد تومان تخصیص و جذب شده است.

وی اضافه کرد: 200 میلیارد تومان از اعتبارات مدیریت بحران نیز تا سال 1400 جذب و بین تشکل‌ها و تعاونی‌های عشایری توزیع می‌شود.

وی با اشاره به جمعیت عشایری کشور بیان کرد: طبق آخرین سرشماری سال 1387، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و 200 هزار نفر در قالب 213 هزار خانوار عشایری بوده که این رقم بر اساس سرشماری ثبتی مبنا به حدود 300 هزار خانوار با یک میلیون و 300 هزار نفر جمعیت رسیده است.

رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: 35 میلیون هکتار از اراضی و مراتع کشور در حوزه جامعه عشایری است و این جامعه با داشتن 23 میلیون راس دام 28 درصد دام کشور را در اختیار دارند.

قندالی بیان کرد: این آمار نشان می‌دهد با وجود برخی مهاجرت‌ها در جوامع در این حوزه نیز شاهد مهاجرت معکوس و برگشت عشایر به حوزه و مناطق خود هستیم.

رییس سازمان امور عشایری کشور به همراه قائم مقام و چند تن از معاونان خود روز سه‌شنبه و چهارشنبه جهت بررسی مشکلات و بازدید از واحدهای دامداری عشایر به آذربایجان‌غربی سفر کرده است.

حدود 104 هزار نفر جمعیت با 15 هزار و 599 خانوار عشایری در آذربایجان‌غربی زندگی می‌کنند که با این آمار 9 درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند؛ از این تعداد حدود 600 خانوار به خارج از استان کوچ کرده‌اند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین دژ ییلاق و قشلاق می‌کنند.

2 میلیون و 670 هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و 600 هزار هکتار با 59 درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان 12 ایل و 21 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است.

برچسب‌ها