سه‌شنبه 26 تیر 1403

جای‌تان خیلی خالی است ستاره‌ها / غایب‌های بزرگ یورو: جانشین‌های بی‌جانشین‌ها

وب‌گاه ورزش سه مشاهده در مرجع
جای‌تان خیلی خالی است ستاره‌ها / غایب‌های بزرگ یورو: جانشین‌های بی‌جانشین‌ها

یورو 2024 در حالی آغاز می‌شود که چندین نفر از ستاره‌های بزرگ جام جهانی 2022 قطر در آن به میدان نخواهند رفت.

به گزارش "ورزش سه"، جام ملتهای اروپا هم مثل جام جهانی برای بسیاری از تیمهای ملی زمان تغییر است. بسیاری از قدرتهای بزرگ فوتبال از این تورنمنتهای بزرگ به عنوان فرصتی برای تغییر و نوسازی استفاده می‌کنند و این درباره یورو 2024 آلمان هم صادق است.

در این دوره شاهد غیبت ستاره‌های بزرگی هستیم که دو سال پیش در قطر به عنوان ستاره‌های مهم تیمهایشان در زمین حضور داشتند اما حالا برخی بازنشسته شده، برخی مصدوم هستند و برخی دیگر با بی‌مهری کادر فنی مواجه شده و اصلا دعوت نشده‌اند.

فرانسه: مانیان به جای لوریس شکست تلخ در ضربات پنالتی مقابل آرژانتین در فینال جام جهانی پایان دوران حرفه‌ای هوگو لوریس بود. او که حالا در لس‌آنجلس اف‌سی بازی می‌کند در حالی با تیم ملی خداحافظی کرد که با 20 بازی در جامهای جهانی، بین دروازه‌بانها بیشترین آمار حضور در این تورنمنت را دارد.

جانشین او در تیم ملی فرانسه مایک مانیان است. دیدیه دشان حامی پر و پا قرص این دروازه میلان است و می‌گوید در یورو به او اطمینان دارد.

دیگر غایبان مهم فرانسه واران و بنزما (از فوتبال ملی بازنشسته شدند)، پوگبا (محروم) و لوکاس هرناندز (مصدوم) هستند.

اسپانیا: رودری جانشین بوسکتس بوسکتس به عنوان رهبر لاروخا در جام جهانی بعد از انجام 143 بازی ملی خداحافظی کرد. او آخرین بازمانده نسل طلایی اسپانیا بود و قهرمانی در جام جهانی 2010 و یورو 2012 را تجربه کرده بود. او بعد از شکست مقابل مراکش در یک‌هشتم نهایی جام جهانی قطر درحالیکه خودش یک پنالتی را از دست داد با تیم ملی خداحافظی کرد.

رودری که لوئیس انریکه در قطر او را به دفاع وسط فرستاده بود حالا در یورو در تیم دلافوئنته به جای بوسکتس رهبر اصلی تیم خواهد بود. او بعد از چند فصل درخشان در منچسترسیتی توان رهبری لاروخا برای رسیدن به جام را دارد.

دیگر غایبان اسپانیا جوردی آلبا (بازنشستگی از تیم ملی) و آسنسیو (دعوت نشدن به تیم ملی) هستند.

بلژیک: کاستیلز جانشین کورتوا شیاطین سرخ یکی از بهترین دروازه‌بانهای دنیا را در اختیار ندارند. تیبو کورتوا که 102 بازی ملی در کارنامه دارد خودش خواهان دعوت شدن به تیم ملی نبود و دومنیک تدسکو هم درخواستش را اجابت کرد. کورتوا البته کل فصل را مصدوم بود و در هفته‌های آخر موفق شد به ترکیب رئال برگردد.

جانشین او بر خلاف انتظار مینیوله نخواهد بود و او هم چندی پیش از تیم ملی خداحافظی کرد تا کوئن کاستیلز 31 ساله، دروازه‌بان ولفسبورگ شماره یک تیم ملی را به دست بیاورد.

دیگر غایبان بلژیک ادن هازارد (بازنشسته)، آلدرویرلد (بازنشسته از تیم ملی) و مرتنز (دعوت نشدن) هستند.

انگلیس: فودن جانشین استرلینگ ساوت‌گیت با دعوت نکردن رحیم استرلینگ جنجالی بزرگ در انگلیس به پا کرد. او در مقابل انتقادها گفت درهای تیم ملی برای هیمشه به روح رحیم بسته نشده ولی در حال حاضر بازیکنان بهتری حضور دارند که می‌توانند به انگلیس کمک کنند.

جانشین او بهترین بازیکن فصل لیگ برتر است: فیل فودن که تا امروز 53 بازی ملی انجام داده و 27 گل زده است. حالا همه نگاه‌ها به پاهای فیل است و انگلیس اگر می‌خواهد به جام برسد باید او را در بهترین وضعیت ببیند.

دیگر غایبان انگلیس مگوایر (مصدوم)، هندرسون، رشفورد و گریلیش (دعوت نشدن) هستند.

ایتالیا: باستونی جانشین کیه‌لینی مدافع عنوان قهرمانی با هدایت اسپالتی تیمی متحول‌شده را به میدان می‌فرستد. مهمترین نگرانی هواداران ایتالیا این است که بعد از بازنشستگی کیه‌لینی و بونوچی در قلب خط دفاعی آتزوری یک سیاه‌چاله ایجاد شده باشد.

بعد از مصدومیت آچربی این نگرانی‌ها بیشتر شد ولی اسپالتی همه امیدهایش را به یک اینتری دیگر بسته است: الساندرو باستونی. مدافع 25 ساله که 23 بازی ملی در کارنامه دارد.

دیگر غایبان ایتالیا وراتی و ایموبیله (دعوت نشدن) و آچربی و براردی (مصدومیت) هستند.

جای‌تان خیلی خالی است ستاره‌ها / غایب‌های بزرگ یورو: جانشین‌های بی‌جانشین‌ها 2
جای‌تان خیلی خالی است ستاره‌ها / غایب‌های بزرگ یورو: جانشین‌های بی‌جانشین‌ها 3
جای‌تان خیلی خالی است ستاره‌ها / غایب‌های بزرگ یورو: جانشین‌های بی‌جانشین‌ها 4
جای‌تان خیلی خالی است ستاره‌ها / غایب‌های بزرگ یورو: جانشین‌های بی‌جانشین‌ها 5
جای‌تان خیلی خالی است ستاره‌ها / غایب‌های بزرگ یورو: جانشین‌های بی‌جانشین‌ها 6