یک‌شنبه 30 اردیبهشت 1403

اقتصادی خبرگزاری دانشجو

اقتصادی خبرگزاری دانشجو

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو - نیلوفر زارع: آمار‌های گمرک در دوازده ماه سال 1402 حکایت از تراز تجاری منفی 16.8 میلیارددلاری ایران دارد. البته روند تجارت کشور تحت‌تأثیر صادرات نفت خام، خدمات فنی مهندسی و برق مثبت 20.6 میلیارد دلار است. درهرصورت، آمار‌های اعلامی به‌صورت رسمی منتشر شده است و مسؤولان نیز با وجود تأکید بر تراز تجاری مثبت کشور، روند منفی تجارت غیرنفتی کشور را پذیرفته‌اند...

سید احسان خاندوزی گفت: اتصال راه آهن - شلمچه بصره و توسعه شهرک‌های صنعتی مشترک در اولویت برنامه‌های اقتصادی ایران است.

غلامرضا جمالی گفت: نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بزرگترین رویداد نمایشگاهی کشور محسوب می‌شود. بیش از 250 شرکت خارجی از کشور‌هایی مانند اتریش، آلمان، کانادا، آرژانتین و ژاپن حضور خواهند داشت.

در معاملات امروز مرکز مبادله طلا و ارز ایران، هر اسکناس دلار آمریکا به 44هزار و 588 تومان و حواله دلار نیز به 41هزار و 632 تومان رسید.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.45 درصد افزایش به 2312 دلار و 19 سنت رسید.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 33 سنت معادل 0.40 درصد افزایش به 83 دلار و 29 سنت رسید.

معاملات برق بورس انرژی در آغاز سومین هفته از اجرای طرح اصلاح جریان نقدینگی صنعت برق با معامله 163 میلیارد تومان رشد چشمگیر 5 برابری را تجربه کرد و رکورد زد.

وزیر نفت درباره حجم سوددهی پالایشگاه آبادان و روند توسعه آن، همچنین افزایش تولیدات مجتمع‌های پتروشیمی به رئیس‌جمهوری و هیئت وزیران گزارش داد.

مسکن ساختمان طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها که توسط مجلس و به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی تدوین و اصلاح شده بود، توسط شورای نگهبان تایید شد که با ابلاغ این طرح بخشی از مشکلاتی که هم‌اکنون در بازار اجاره، زمین و مسکن وجود دارد، رفع خواهد شد.

نامه‌ای که از طرف 10 انجمن صنعتی بزرگ کشور درخصوص اعتراض به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی نوشته و به رهبر انقلاب ارسال شده است، درواقع با نوعی فریب امضاکنندگان همراه بوده و طبق اظهارات مسؤولانِ چند مورد از این صنایع، بورس کالا پشت این ماجرا بوده است.

دومین حراج سکه در سال جدید از ساعت 12 امروز دوشنبه 17 اردیبهشت با عرضه تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی ضرب سال 1386 بانک مرکزی و بدون بسته بندی برگزار می‌شود.

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور، از باش‌های شدید در برخی مناطق خبر داد و برای 23 استان هشدار نارنجی خسارت به کشاورزان صادر کرد.

رهبر انقلاب در دیدار کارگران با اشاره به وظایف مسئولان برای تحقق شعار سال 1403، «جهش تولید با مشارکت مردم»؛ ایجاد تعاونی‌های تولید را یکی از اقدامات لازم در این زمینه دانستند؛ موسایی، کارشناس مسائل اقتصادی در یادداشتی به بررسی نقش تعاونی‌های تولید در اقتصاد و تحقق مشارکت مردم در جهش تولید پرداخته است.

محمدرضا جوفار کارشناس جغرافیای سیاسی در گفتگو با دانشجو: مکران، ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که مورد غفلت قرار گرفته است. مهم‌ترین مسئله در ظرفیت مکران منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی آن است که با دسترسی به افغانستان، پاکستان و هند بر ژئوپلتیک ایران اثر گذاشته است. گردشگری مهم‌ترین ظرفیت آن محسوب می‌شود. با وجود اینکه مقداری به آن توجه شده، اما هنوز ضعیف است. حمل‌ونقل جاده‌ای، هوایی و...

با پایان عملیات اورهال (به روز رسانی) 2 نیروگاه خلیج فارس و طوس، تولید و تأمین پایدار 1440 مگاوات برق در آستانه آغاز ورود به فصل گرم در مشهد مقدس و بندرعباس رقم خورد.

مؤسسه تحقیقات آب اعلام کرد: در هفته جاری بارش‌ها در غرب، شمال‌غرب، شمال و شمال‌شرق کشور پیش‌بینی شده است.