روستائیان خراسان شمالی در قعر جدول درآمدزایی کشور قرار گرفتند

خبرگزاری مهر مشاهده در مرجع
روستائیان خراسان شمالی در قعر جدول درآمدزایی کشور قرار گرفتند

بجنورد - خراسان شمالی دارای ظرفیت‌های پرشماری در حوزه کشاورزی و دامپروری است اما روستائیان این استان در قعر جدول درآمدزایی قرار دارند.

بجنورد - خراسان شمالی دارای ظرفیت‌های پرشماری در حوزه کشاورزی و دامپروری است اما روستائیان این استان در قعر جدول درآمدزایی قرار دارند.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: مرکز آمار ایران روز گذشته با انتشار آماری وضعیت درآمد و هزینه خانوارهای کشور را تشریح کرد.

این گزارش تفصیلی نشان می‌دهد متوسط هزینه‌ی کل خالص سالانه یک خانوار شهری 392,621 هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل 31 درصد رشد داشته است.

متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری نیز 764,746 هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل، 38 درصد افزایش داشته است.

اما در این گزارش سعی می‌شود به وضعیت درآمد و هزینه خانوارهای خراسان شمالی نگاهی بیندازیم.

خانوارهای شهری خراسان شمالی در سال گذشته 351,943 هزار ریال هزینه داشته‌اند و از سوی دیگر 482,560 هزار ریال درآمد کسب کردند.

از آنجایی که عموم شهرهای خراسان شمالی کمتر توسعه یافته بوده و باتبع هزینه‌هایی مانند اجاره کمتر از سایر استان‌ها است، می‌توان پایین بودن میزان هزینه خانوار شهری استان را توجیه کرد. اما میزان درآمد خانوارهای شهری خراسان شمالی اصلا مناسب نیست به طوری که فقط یک استان دیگر وضعیت نامناسب‌تری از خراسان شمالی دارد.

وضعیت آب و هوایی بسیار مناسب خراسان شمالی، ظرفیت‌های فراوان کشاورزی و فعالیت صنایعی همچون پتروشیمی و فولاد در استان از جمله عواملی است که باید اختلاف درآمدی خراسان شمالی و دیگر استان‌ها را بیشتر کند اما اکنون به دلیل عدم استفاده از این ظرفیت‌ها خراسان شمالی در وضع درآمدی خوبی قرار ندارد.

درآمد اندک روستاییان خراسان شمالی

این ظرفیت‌های گسترده در روستاهای استان بیشتر نیز می‌شود به طوری که کشاورزی در عموم روستاها رونق داشته و دامپروری شغل اصلی مردم محسوب می‌شود. خراسان شمالی یکی از استان‌های قطب دامپروری کشور است که بیش از نیاز خود دام سبک و سنگین پرورش می‌دهد لذا می‌بایست درآمد روستاییان خراسان شمالی بسیار مطلوب باشد.

اما بر خلاف پیش بینی‌ها سطح درآمدی روستاییان خراسان شمالی نسبت به سایر نقاط کشور با اختلاف زیاد کمتر است. استان خراسان شمالی با درآمد 254000 هزار ریالی پس از سیستان و بلوچستان در قعر جدول قرار دارند. باقی استان‌ها در این آمار حداقل 25 درصد وضعیت بهتری نسبت به خراسان شمالی را ثبت کرده‌اند.

حال باید این پرسش پاسخ داده شود که علی رغم وجود ظرفیت‌های پرشمار کشاورزی و دامپروری در خراسان شمالی، چرا میزان درآمد خصوصا در مناطق روستایی به شدت پایین است؟