چهارشنبه 6 مهر 1401

مبدل مدار الکترونیکی ایران ساخت شد

خبرگزاری دانشجو مشاهده در مرجع
مبدل مدار الکترونیکی ایران ساخت شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فاطمه نصرالله زاده عضو هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان با اشاره به این‌که ساخت مبدل سبب شده تا نیاز کشور به واردات کاهش یابد، گفت: یک مبدل از اجزا الکترونیکی به نام سلف و خازن تشکیل شده که باعث بالا یا پایین شدن جریان خروجی می‌شود. می‌توان از مبدل‌ها به همراه ترانسفورماتور جهت تبدیل ولتاژ ورودی جریان مستقیم...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فاطمه نصرالله زاده عضو هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان با اشاره به این‌که ساخت مبدل سبب شده تا نیاز کشور به واردات کاهش یابد، گفت: یک مبدل از اجزا الکترونیکی به نام سلف و خازن تشکیل شده که باعث بالا یا پایین شدن جریان خروجی می‌شود. می‌توان از مبدل‌ها به همراه ترانسفورماتور جهت تبدیل ولتاژ ورودی جریان مستقیم معین به یک ولتاژ خروجی جریان متناوب کاملا متفاوت استفاده کرد.

نصرالله زاده افزود: مبدل می‌تواند بیش از 90 درصد انرژی مفید تولید کند. زمانی که کلید روشن و خاموش فعال شود پالس‌های برق به شکل مستقیم تولید می‌شود بنابراین برای تولید این جریان متناوب باید جریان در طول یک ثانیه 50 تا 60 بار معکوس شود که این وظیفه مبدل است.

عضو هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان ائامه داد: آن دسته از مبدل‌های الکترونیک قدرت که به منظور کنترل و بهره برداری از ماشین‌های الکتریکی مانند ماشین‌های القایی، سنکرون و جریان مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرند، به‌عنوان درایوهای ماشین الکتریکی یا درایوهای کنترل دور شناخته می شوند که در صنایع مختلف به کار می روند.

وی بیان کرد: امروزه مبدل‌های ایرانی از نمونه های اروپایی ارزان تر است اما در عرصه قیمتی رقابت سختی با مدل‌های چینی وجود دارد که کار را برای شرکت‌های دانش‌بنیان سخت می‌کند.