مراحل مستندنگاری و فن‌شناسی طرح مرمت برج قابوس انجام شد

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
مراحل مستندنگاری و فن‌شناسی طرح مرمت برج قابوس انجام شد

گنبدکاووس - ایرنا - مدیر پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس گفت که با همکاری دانشگاه شهید بهشتی تاکنون مراحل مستندنگاری و فن شناسی پروژه تهیه طرح جامع مرمت پوسته خارجی قسمت مخروطی (گنبد رک) این بنا تاریخی متعلق به سده چهارم هجری قمری انجام شده است.

عبدالمجید نورتقانی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از آخرین وضعیت تهیه طرح جامع مرمت برج قابوس در جمع خبرنگاران اظهارداشت: مرمت بنای گنبدقابوس به طور جدی از سال 1310 قجری شمسی آغاز شد و گروه‌های متخصص اقدامات ارزشمندی برای حفظ و مرمت این اثر تاریخی انجام دادند.

وی افزود: در ادامه برنامه‌های مدیریتی میراث جهانی برج قابوس، سال 97 پیش مطالعه برنامه مستندنگاری مرمت برج قابوس با 800 میلیون ریال اعتبار در مدت یک سال توسط اساتید دانشگاه شهید بهشتی انجام شد و اواخر سال گذشته نیز با تخصیص سه میلیارد ریال اعتبار قرارداد دیگری با این دانشگاه به عنوان پیمانکار برای تهیه طرح جامع مرمت پوسته خارجی قسمت مخروطی بنا و ساخت نمونه آجر و ملات مورد استفاده در این بنا منعقد شد.

مدیر پایگاه جهانی برج قابوس اضافه کرد: تهیه طرح جامع مرمت این بنای تاریخی با همکاری گروه مرمت و مطالعات معماری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی با تمرکز بر مرمت قسمت مخطروطی به دلیل فرسایس‌های زیستی در پوسته خارجی بنا و رویش بوته‌ها در حال انجام است.

نورتقانی حفاظت و مرمت پیوسته بناهای ثبت جهانی را جزو پروتکل‌های یونسکو دانست و گفت: به موازات تهیه طرح جامع مرمت، دفتر فنی پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس سال 98 داربست‌های را برای بوته زدایی و اجرای برنامه‌های مطالعاتی بر روی بنا نصب کرد که جزو اموال این پایگاه هستند.

وی افزود: تاکنون برای تهیه طرح جامع مرمت این بنای تاریخی مراحل مستندنگاری و فن شناسی شامل بررسی تک به تک آجرها و شناخت نظام ساختاری پوسته بنا و همین طور الگوبرداری از آجرها و نحوه چینش آنها انجام شده است.

مدیر پایگاه جهانی برج قابوس گفت: اساتید دانشگاه شهید بهشتی به صورت مداوم در حال انجام اقدامات میدانی بر روی قسمت مخروطی برج با هدف تدوین طرح مرمت هستند و گروه سه نفری از آنان هم اینک در محل حضور دارند.

مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس افزود: اجرای این مرحله حدود هشت ماه طول خواهد کشید و در ادامه، تولید انبوه آجر و ملات لازم برای مرمت برج در دستورکار قرار می‌گیرد.

نورتقانی خاطرنشان کرد: تاکنون 9 مرتبه عملیات حذف علف‌های هرز از قسمت مخروطی برج قابوس با روش قطع کردن توسط قیچی باغبانی انجام شده است.

مدیر پروژه تهیه طرح جامع مرمت برج قابوس نیز گفت: از سال 97 ارتباط علمی پایداری میان دانشگاه شهید بهشتی و پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس آغاز شد و در طول سه سال گذشته تجربیات موفقی در بحث تصویرسازی شفات‌تر از وضعیت فعلی این بنای تاریخی برای مداخله در مرمت آن به‌دست آمد.

هادی صفایی پور افزود: سال 97 کار مطالعاتی دقیق همراه با مستندنگاری با اجرای عملیات فتوگرامتری، نقشه‌برداری و گردآوری اسناد و مدارک تاریخی آغاز و در طول یک سال همه اطلاعات پروژه آماده شد و در پروژه فعلی تیمی وسیع تر از همکاران باتجربه دانشگاه شهید بهشتی تهیه طرح مرمت با تمرکز بر پوسته خارجی قسمت مخروطی برج قابوس را در دستورکار قرار دادند.

عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی افزود: عملیات مربوط به مستندنگاری و فن شناسی پوسته خارجی قسمت مخروطی برج قابوس شامل شناخت نظام ساختاری پوسته خارجی بنا و تهیه نقشه‌هایی از آجر چینی به صورت تک به تک اجرا شد و در مرحله بعد با اتکا به اطلاعات بدست آمده مرحله آسیب شناسی با انجام مجموعه مفصلی از مطلاعات آزمایشگاهی پیش بینی شده اجرا می‌شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گنبدکاووس در حاشیه این بازدید با تاکید بر اهمیت مرمت و رفع آسیب‌های ایجاد شده در برج قابوس بویژه قسمت مخروطی، گفت: در کنار مرمت برج قابوس، اجرای پروژه ساماندهی محوطه این بنای تاریخی نیز در حال اجراست و سال گذشته 6 میلیارد و 700 میلیون ریال برای زیباسازی، ایجاد فضای سبز و کاشت درختان اختصاص یافت.

مریم آق آتابای افزود: امسال نیز پیشنهاد تخصیص 10 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل عملیات ساماندهی محوطه برج قابوس برای تصویب به کمیته برنامه ریزی شهرستان داده شده است.

به گزارش ایرنا، برج قابوس، بلندترین برج آجری جهان و مقبره "قابوس بن وشمگیر"، بنایی بازمانده از سده چهارم هجری قمری است که بر فراز تپه‌ای خاکی در مرکز شهر گنبدکاووس بنا شده است.

ارتفاع بلندی برج از کف تپه آن تا زیر قاعده مخروط، 37 متر و ارتفاع گنبد مخروطی آن از کف قاعده تا رأس آن 18 متر است که روی هم رفته به 55 متر می‌رسد که اگر ارتفاع 15 متری تپه‌ای که برج روی آن بنا شده را به آن اضافه کنیم، به ارتفاع 70 متری این بنا از سطح زمین می‌رسیم.

این بنای تاریخی به شماره 86 درسال 1310 خورشیدی در فهرست آثار میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است و در دهم تیر سال 1391 هم در فهرست آثار سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت جهانی شد.

شهرستان تاریخی گنبدکاووس با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

*س_برچسب‌ها_س*
مراحل مستندنگاری و فن‌شناسی طرح مرمت برج قابوس انجام شد 2