شنبه 5 اسفند 1402

مردم در فصول سرد سال هم خون اهدا کنند

خبرگزاری تسنیم مشاهده در مرجع
مردم در فصول سرد سال هم خون اهدا کنند

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان این‌که ذخایر خونی در وضعیت مناسب است اما ایده‌آل نیست؛ از هموطنان دعوت کرد تا در فصول سرد سال نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مصطفی جمالی؛ مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از هموطنان دعوت کرد که با آغاز سرما، اهدای خون را در برنامه خود قرار دهند و با این اقدام، از نیازمندان به خون حمایت کنند زیرا در روزهای سرد سال مراجعات برای اهدای خون کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه هم اکنون وضعیت ذخایر خون مناسب است اما در وضعیت ایده آل نیست، گفت: با آغاز فصل پاییز و زمستان مراجعات اهدا کنندگان کاهش می‌یابد و سازمان انتقال خون با اقدامات ترویجی، افزایش تیم‌های سیار، ارسال پیامک‌های دعوت به اهدا و اطلاع رسانی از طریق رسانه‌ها برای تداوم اهدای خون در شرایط برودت هوا و فصل نزولات جوی این مشکل را مدیریت می‌کند.

جمالی نیاز به خون و فرآورده را همیشگی خواند و گفت: در فصل سرما شهرها ترافیک سنگین تری را به خاطر خروج خودروهای شخصی از منزل تجربه می‌کنند، روزها کوتاه‌تر است و نزولات جوی نیز تردد را مشکل‌تر می‌سازد؛ همچنین شیوع بیماری‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا باعث کاهش مراجعات برای اهدا خون می شود و به همین علت ذخایر در معرض کاهش قرار می‌گیرند.

رشد 3 درصدی اهدای خون در کشور / "لرستان" رکورددار رشد اهدای خون کشور

مدیرعامل سازمان انتقال خون، کشورمان را دارای اهدا کنندگانی سالم و سلامت خون کشور را در دنیا بسیار بالا و در حد کشورهای اروپایی دانست و گفت: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایران از نظر سلامت خون‌های اهدایی، کشور برتر منطقه و آسیا است.

جمالی همچنین به درخواست تعدادی از مردم کشورمان برای اهدای خون به مجروحان غزه اشاره و اظهار کرد: متاسفانه به دلیل دستور العمل‌های بین المللی و مسائل اپیدمیولوژیک و استانداردهای بالای حمل و نقل خون به عنوان یک بافت زنده، امکان ارسال خون از ایران به کشورهای دیگر وجود ندارد.

وی از حس نوعدوستی و حمایت و همدردی اهدا کنندگان خون تقدیر و تشکر کرد و افزود: طبق فرموده خداوند در قرآن کریم، هر فردی جان یک انسان را نجات دهد، گویی جان تمام انسانها را نجات داده است و کسانی که به نیت نجات جان انسانها خون اهدا می‌کنند از برترین مردمان هستند.