شنبه 29 اردیبهشت 1403

مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود

وب‌گاه ورزش سه مشاهده در مرجع
مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود

انتشار ابلاغیه سازمان لیگ فوتبال ایران درباره شرایط تساوی امتیاز تیمها در جدول خبرساز شده اما در لیگ‌های معتبر دنیا در صورت تساوی امتیاز تیم‌ها ملاک تعیین قهرمان چیست؟

به گزارش "ورزش سه"، تساوی امتیاز تیم‌ها در پایان فصل، چه در صدر جدول برای تعیین قهرمان، چه برای تعیین تیم‌های صعودکننده به رقابت‌های قاره‌ای و چه برای مشخص شدن تیم‌هایی که سقوط می‌کنند همیشه موقعیتی جنجالی و پرحاشیه بوده است.

انتشار ابلاغیه سازمان لیگ فوتبال ایران در مورد تغییر کردن سیستم تعیین ارجحیت تیم‌ها در زمان تساوی امتیاز آنها، همانطور که انتظار می‌رفت در فوتبال ایران خبرساز شده است. بر اساس ابلاغیه سازمان لیگ، از این پس در صورت تساوی امتیازهای تیم‌ها اولین ملاک برای تعیین تیم ارجح نه تفاضل گل در جدول کلی فصل بلکه امتیازهای بازی‌های رو در رو و در مراتب بعدی تفاضل گل و گلهای زده بازی‌های رو در رو است. در مراحل بعدی و در صورت تساوی دوباره همه شرایط، کار به تفاضل گل در جدول کلی فصل و آخر سر کار به انجام بازی در زمین بی‌طرف می‌رسد.

با بررسی لیگهای معتبر اروپایی به نظر می‌رسد ابلاغیه جدید سازمان لیگ به سیستمی شبیه است که در لالیگا و سری آ مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در دیگر لیگهای بزرگ اروپا، لیگ برتر، بوندس‌لیگا و لیگ یک فرانسه از سیستم دیگری استفاده می‌شود.

در این مطلب به بررسی لیگهای معتبر اروپایی می‌پردازیم و خواهیم دید در پایان فصل در صورتی که امتیاز دو یا چند تیم در صدر جدول برابر باشد برای تعیین قهرمان به چه شکل عمل خواهد شد.

لالیگا، سری آ و چمپیونزلیگ: اول بازی‌ها رو در رو

در لالیگا و سری آ در صورتی که امتیازهای دو یا چند تیم در پایان فصل برابر باشد در اولین مرحله بازی‌های رو در روی آنها در طول فصل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در مرحله بعد اگر دو تیم در نتایج بازی‌های رو در رو هم یکسان بودند تفاضل گل آنها در بازی‌های رو در رو بررسی می‌شود. برای مثال اگر دو تیم در دو بازی رو در رو امتیازهای یکسانی داشته باشند تیمی که در دو بازی رو در رو تفاضل گل بهتری داشته باشد قهرمان می‌شود.

علاوه بر لیگهای ملی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا هم از شیوه مشابهی استفاده می‌شود.

نمونه تاریخی: آیا قهرمان یک لیگ بر اساس این شیوه انتخاب شده است؟ جواب این سوال مثبت است. در فصل 07-2006 لالیگا قهرمان فصل با استفاده از این روش مشخص شد. رئال مادرید و بارسلونا فصل را با امتیاز برابر به پایان بردند. درحالیکه بارسا تفاضل گل بیشتری داشت اما این رئال بود که به دلیل امتیاز بالاتر در بازی‌ها رو در رو به قهرمانی رسید.

دو تیم فصل را با 76 امتیاز به پایان بردند. بارسا با تفاضل مثبت 45 در مقابل تفاضل مثبت 26 رئال مادرید خود را محق قهرمانی می‌دانست اما لالیگا نظر دیگری داشت. آنها دو ال‌کلاسیکوی فصل را در نظر گرفتند. رئال در برنابئو بارسا را 2-0 شکست داده و در نوکمپ با آنها به تساوی 3-3 رسیده بود و در نتیجه از نظر لالیگا تیم برتر بود و جام قهرمانی را به دست آورد.

لیگ برتر انگلیس، بوندس‌لیگا و لیگ یک فرانسه: اول تفاضل گل در سه لیگ بزرگ از پنج لیگ بزرگ اروپایی، متعلق به کشورهای اروپای غربی و شمالی، برای شکستن تساوی تیمها در امتیاز، اولین معیار تفاضل گل در طول فصل است.

لیگ برتر در دستورالعمل خود مشخص کرده که اگر تفاضل گل تیمها در طول فصل هم برابر باشد نوبت به تعداد گل زده در طول فصل می‌رسد. تازه از این مرحله است که لیگ برتر، بوندس‌لیگا و لیگ یک به سراغ بازی‌های رو در رو می‌روند. معیار بعدی امتیاز بیشتر تیمها در بازی‌های رو در رو و در نهایت گلهای زده بیشتر در بازی‌های رو در رو است.

نمونه تاریخی: آیا قهرمان یک لیگ بر اساس این شیوه انتخاب شده است؟ بله. قهرمانی مشهور منچسترسیتی در فصل 12-2011 لیگ برتر انگلیس دقیقا بر اساس این معیار اتفاق افتاد. دوست‌داران فوتبال به خاطر دارند که منچسترسیتی و منچستریونایتد در حالی به هفته آخر فصل رسیدند که در جدول از نظر امتیاز برابر بودند. اگر اتفاق‌های هفته آخر را به یاد ندارید کافی است این اسم را در ذهن‌تان جستجو کنید: سرخیو آگوئرو. در پایان بازی‌های هفته آخر دو تیم باز هم امتیاز برابر داشتند اما سیتی به لفظ تفاضل گل بهتر به جام رسید.

سیتی با تفاضل گل هشت گل بهتر از یونایتد می‌دانست در هفته آخر تنها کافی است کوئینزپارک رنجرز سقوط کرده را شکست بدهد. اما بازی تا دقیقه 90 با تساوی 2-2 ادامه داشت و آگوئرو در دقیقه 90+4 بود که با گلی تاریخی قهرمانی را به نیمه آبی شهر منچستر هدیه داد.

مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود 2
مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود 3
مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود 4
مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود 5
مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود 6
مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود 7
مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود 8
مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود 9
مقایسه روش‌های مختلف اهدای جام در سراسر دنیا / قهرمان در لیگ‌های بزرگ جهان چگونه انتخاب می‌شود 10