یک‌شنبه 5 تیر 1401

احتمال وقوع حمله های توپخانه ای در اوکراین

وب‌گاه گسترش مشاهده در مرجع

وزارت دفاع انگلیس در تازه‌ترین ارزیابی خود از حوادث اوکراین ادعا کرد که روسیه احتمالاً در هفته‌های آتی به حملات سنگین توپخانه‌ای انبوه ادامه خواهد داد تا شتاب خود را برای پیشروی در دونباس بازیابد.

در بیانیه ادعایی روز سه‌شنبه وزارت دفاع انگلیس تخمین زده شده که حدود 3 هزار 500 ساختمان در منطقه Chernihiv واقع در شمال کی‌یف، در جریان پیشروی روسیه به سمت پایتخت اوکراین تخریب شده یا آسیب دیده‌اند.

این بیانیه با اشاره به اینکه «80 درصد خسارات به ساختمان های مسکونی وارد شده است» افزود: مقیاس این آسیب نشان دهنده آمادگی روسیه برای استفاده از حملات توپخانه‌ای علیه مناطق مسکونی، با حداقل توجه به تبعات آن است.

وزارت دفاع انگلیس ادعا کرد که روسیه احتمالاً به دلیل توانایی محدود دستیابی به هدف و عدم تمایل به پرواز مدام هواپیماهای جنگی فراتر از خطوط مقدم خود، به بمباران توپخانه ای بی رویه متوسل شده و در هفته‌های آتی، احتمالاً همچنان به حملات سنگین توپخانه‌ای انبوه ادامه می‌دهد تا شتاب خود را برای پیشروی در دونباس بازیابد.

از ابتدای جنگ در اوکراین وزارت دفاع انگلیس آخرین ارزیابی خود را از تحولات در این کشور گزارش می‌دهد. در واقع انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم علیه روسیه به تنش و درگیری‌ها دامن زده است. این کشور تقریبا هفته‌ای یک بار تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه وضع می‌کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه 21 فوریه 2022 (دوم اسفند 1400) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه 24 فوریه (5 اسفند 1400) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.