شنبه 22 مرداد 1401

بورسیه فرزندان شاهد در صورت کسب رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری بدون اعمال سهمیه

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
بورسیه فرزندان شاهد در صورت کسب رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری بدون اعمال سهمیه

تهران - ایرنا - مدیر کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان گفت: براساس طرح جایزه ملی سردار شهید سلیمانی، تمامی فرزندان شاهد و ایثارگر که در آزمون‌های سراسری بدون اعمال سهمیه موفق به کسب رتبه برتر شوند، در حین تحصیل بورسیه می شوند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سیدفردین تقی زاده گفت: فرزندان خانواده شهدا و ایثارگران به دلیل آثار و تالمات ناشی از جنگ حاکم بر خانواده ها شرایط یکسانی با سایر فرزندان این مرز و بوم ندارند و در طول زندگی با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و همین امر سبب شده تا نسبت به سایر داوطلبان برای شرکت در آزمون سراسری شرایط یکسانی نداشته باشند.

وی افزود: به هم دلیل به منظور رسیدن به عدالت آموزشی سهمیه مازاد در کد رشته های سازمان سنجش کشور برای این عزیزان منظور شده است که البته با توجه به اینکه این سهمیه مازاد بر سهمیه های عادی است، لذا محدودیتی برای داوطلبان آزاد ایجاد نمی شود.

تقی زاده ادامه داد: همه ساله تعداد زیادی از فرزندان خانواده های شاهد و ایثارگر بدون اعمال سهمیه ایثارگران حائز رتبه های تک رقمی، دو رقمی و سه رقمی می شوند و به دانشگاه های ممتاز و فاخر راه می یابند. اداره کل دانشجویان شاهد و ایثارگر برای سال تحصیلی 1402_1401 تصمیم به اجرای طرح جایزه ملی سردار شهید سلیمانی گرفته است.

به گزارش سازمان امور دانشجویان، وی یادآور شد: بر اساس این طرح پذیرفته شدگان کنکور سراسری در گروه های آزمایشی پنج گانه که حائز شرایط دریافت جایزه باشند، در حین تحصیل کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند.

تقی زاده گفت: پذیرفته شدگان کنکور سراسری رتبه های زیر 500 کشوری در زیر گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و همچنین رتبه های زیر 300 کشوری گروه های آزمایشی زبان و هنر و همچنین در مقطع کارشناسی ارشد رتبه های زیر پنج در هر کد رشته و مقطع دکتری رتبه های زیر سه در هر کد رشته برای مدت 6 ماه کمک هزینه تحصیلی به میزان 60 میلیون ریال تا 120 میلیون ریال دریافت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: تمدید پرداخت کمک هزینه تحصیلی به شرایط آموزشی دانشجویان برگزیده بستگی دارد. چنانچه این عزیزان جزو 10 درصد برتر هم ورودی های خود باشند، مشمول دریافت جایزه مذکور می شوند. به عبارتی اگر دانشجویی براساس رتبه های اعلامی تا پایان تحصیل جزو 10 درصد برتر ورودی خود باشد در مدت زمان تحصیل ماهیانه مقرری کمک هزینه تحصیل دریافت خواهد کرد.

تقی زاده گفت: برگزیدگان جایزه سردار شهید سلیمانی بعد از آغاز سال تحصیلی سال 1402_1401 شناسایی و در جشنواره ای که به همین مناسبت در دی ماه برگزار می شود با حضور مقامات عالی کشوری مورد تقدیر قرار خواهند گرفت و کمک هزینه تحصیل و تندیس نمادین جشنواره را دریافت خواهند کرد.

برچسب‌ها