جمعه 4 اسفند 1402

خداحافظی با بنزین سوپر در ایران / بنزین یورو 5 چه زمانی تزریق می‌شود؟

وب‌گاه خبر آنلاین مشاهده در مرجع
خداحافظی با بنزین سوپر در ایران / بنزین یورو 5 چه زمانی تزریق می‌شود؟

تسنیم نوشت: سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت با بیان "احتمالاً در آینده نزدیک با بنزین سوپر خداحافظی خواهیم کرد" گفت: با ورود بنزین یورو5 به جایگاه‌های سوخت، تقاضایی برای بنزین سوپر وجود نخواهد داشت.

رضا نواز سخنگوی صنف جایگاه داران سوخت درخصوص کمبود بنزین سوپر در کشور اظهارکرد: ما شرمنده مردم هستیم و درخصوص نبود بنزین سوپر از مردم عذرخواهی می‌کنیم.

وی افزود: ارسال بنزین سوپر با وجود درخواست خرید فرآورده از سوی جایگاه‌های سوخت اما از بیش از یک ماه قبل، کمیاب و بعد هم نایاب شد. وقتی ما علت نبود بنزین سوپر را از شرکت‌های تابع نفت جویا شدیم علت اصلی را ورود پالایشگاه‌های تولید بنزین سوپر به فاز تعمیراتی اعلام کردند.

سخنگوی صنف جایگاه داران سوخت اعلام کرد: این مشکل در این هفته برطرف شدنی نیست اما شاید در هفته آینده اتفاقاتی بیافتد.

نواز به پیشینه عرضه بنزین سوپر در سالهای اخیر اشاره و اظهارکرد: به دنبال افزایش قیمت بنزین از سال 1398 و افزایش قیمت بنزین سوپر، 50 تا 80 درصد از تقاضا برای مصرف کم شد و ماندگاری بنزین سوپر در جایگاه‌ها و مخازن و طولانی شدن فروش آن خساراتی را به جایگاه داران وارد کرد.

نماینده حقوقی جایگاه داران ادامه داد: با شیوع کرونا تقاضای مصرف بنزین سوپر به شدت کاهش یافت تا جایی که آمار ناامیدکننده‌ای از فروش بنزین سوپر در کشور منتشر شد اما بعد از فروکش کردن کرونا، آمار مصرف بنزین معمولی و سوپر هم افزایش یافت.

وی با بیان اینکه عرضه و تقاضای بنزین سوپر در سال 1400 به تعادل رسید گفت: با وجود تعادل در عرضه و تقاضای بنزین سوپر اما ارسال به موقع انجام نمی‌شد و البته اینطور هم نبود که مردم اذیت شوند.

سخنگوی صنف جایگاه داران سوخت با اشاره به افزایش مصرف خیره کننده بنزین از اواسط سال 1400 عنوان کرد: ما از اواسط سال قبل تا به الان به رده دهم مصرف کنندگان بزرگ بنزین در جهان رسیدیم.

نواز ضمن اشاره به اینکه کیفیت بنزین یورو4 بسیار بالاست و فراگیر می‌شود و استاندارد یورو 5 هم تدوین شده و در سبد سوختی قرار خواهد کرد احتمال داد که در آینده نزدیک با بنزین سوپر خداحافظی خواهیم کرد و با ورود بنزین یورو 5 به جایگاه‌های سوخت، تقاضایی برای بنزین سوپر وجود نخواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان سازمان ملی استاندارد و وزارت نفت باید درمورد کیفیت یورو 4 و یورو5 و بنزین سوپر با مردم شفاف صحبت کنند عنوان کرد: وضعیت بنزین سوپر احتمال زیاد در هفته پیش رو بهتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

توزیع بنزین سوپر در روزهای آینده / تراز تولید و مصرف بنزین منفی شد

217 35

کد خبر 1703606
خداحافظی با بنزین سوپر در ایران / بنزین یورو 5 چه زمانی تزریق می‌شود؟ 2