شنبه 22 مرداد 1401

رونمایی از سامانه پنجره واحد مدیریت زمین / گام بلند در راستای تحقق دولت هوشمند

خبرگزاری فارس مشاهده در مرجع
رونمایی از سامانه پنجره واحد مدیریت زمین / گام بلند در راستای تحقق دولت هوشمند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، محمدرضا پاکدل، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد در این مراسم با اشاره به وضعیت مناسب زیرساخت ICT در استان و جایگاه برتر استان از منظر توسعه یافتگی فاوا اظهار کرد: یکی از نتایج تحقق دولت هوشمند، از بین رفتن جعل و فساد است و سامانه زمین، مدیریت گردش اطلاعات بین سازمان‌های مرتبط محسوب می‌شود.

وی افزود: این سامانه به متقاضیان امور مرتبط با اراضی و املاک کشور این امکان را می‌دهد تا همه مجوز‌های قانونی مرتبط با فعالیت خود را از طریق یک سامانه واحد دریافت کنند.

پاکدل بر لزوم همکاری دستگاه‌های مرتبط با حوزه زمین به منظور بهره‌برداری کامل از سامانه زمین تاکید کرد و از این سامانه به عنوان ابزاری برای ایجاد شفافیت و تقویت حس اعتماد بین مردم و دولت یاد کرد.

کاهش تخلفات با استقرار پنجره واحد

در این مراسم غلامعلی دهشیری، رییس کل دادگستری یزد با بیان اینکه سالانه هزاران پرونده در دستگاه قضا با موضوع تخلفات ساخت‌وساز در حوزه زمین و تغییر کاربری شکل می‌گیرد، تصریح کرد: امیدواریم با پیاده‌سازی کامل این سامانه در استان با کاهش 90 درصدی تخلفات حوزه ساخت‌وساز مواجه شویم و سرگردانی مردم به دلیل نبود ساز وکار واحد در حوزه صدور مجوز و گواهی عدم خلافی ساخت‌وساز کاهش یابد و هزینه‌های متحمل بر دوش مردم حذف شود. رییس کل دادگستری یزد، تحقق اهداف سامانه زمین را نیازمند دقت و همراهی تمامی دستگاه‌های متولی در خصوص ارایه مشخصات کامل و بارگذاری اطلاعات دانست و در تبیین کارکردهای آن گفت: جلوگیری از هرگونه تبانی، ارتشاء و رانت‌خواری بین متولیان حوزه اراضی برای صدور مجوز ساخت‌وساز، جلوگیری از مخدوش شدن مجوزها توسط متخلفان و صدور مجوز غیر قانونی برای بخشی از اراضی که خارج از محدوده و وظایف دستگاه‌ها قرار دارد. وی محدودیت در اعمال سلایق شخصی در صدور مجوزها، ایجاد یک اتاق شیشه‌ای برای نظارت دستگاه‌های نظارتی و قضایی بر فرایند صدور مجوزها و کاهش اتلاف وقت و هزینه‌های تحمیلی بر مردم را از کارکردهای پنجره واحد مدیریت زمین ذکر کرد. بر اساس این گزارش، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، یکی از 23 پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیک است که به منظور ایجاد سهولت در ارایه خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و راه‌اندازی شده است.

ثبت و صدور مجوزهای مرتبط با ساخت‌وساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه، ثبت و واگذاری بهره‌برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، پیگیری گزارش‌های مردمی زمین‌خواری و نظارت بر اجرای قوانین مرتبط با حوزه زمین، اهداف چهارگانه سامانه است.

به عبارت دیگر زمین، سامانه‌ای است که امکان ثبت درخواست و پیگیری به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری را برای متقاضیانی فراهم می‌کند که قصد اقداماتی نظیر تغییر کاربری، تفکیک، تجمیع، واگذاری و ساخت و ساز در اراضی و املاک کشور را دارند.

انتهای پیام /

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

مدیریت زمین دولت هوشمند این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است
رونمایی از سامانه پنجره واحد مدیریت زمین / گام بلند در راستای تحقق دولت هوشمند 2