یک‌شنبه 5 تیر 1401

شکستن رکورد هنر قرن بیستم با پرتره مریلین مونرو

وب‌گاه عصر ایران مشاهده در مرجع
شکستن رکورد هنر قرن بیستم با پرتره مریلین مونرو

این اثر هنری در حراجی کریستیز در حالی به قیمت 195 میلیون دلار فروخته شد که پیش از این قیمت 200 میلیون دلار برای آن برآورد شده بود.

پرتره «مریلین مونرو» اثر «اندی وارهول» به قیمت 195 میلیون دلار فروخته شد تا رکورد جدیدی برای هنر قرن بیستم و آثار هنرمندان آمریکایی رقم بخورد.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، این اثر هنری که به سال 1964 تعلق دارد، چهره «مریلین مونرو» را در یک پس‌زمینه آبی به تصویر می‌کشد و یکی از مجموعه پرتره‌هایی است که وارهول از این بازیگر پس از مرگش در سال 1962 خلق کرد و از آن زمان به یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار پاپ آرت تبدیل شده است.

این اثر هنری در حراجی کریستیز در حالی به قیمت 195 میلیون دلار فروخته شد که پیش از این قیمت 200 میلیون دلار برای آن برآورد شده بود.

فروش این اثر هنری رکورد قبلی یک اثر هنری ایجاد شده در قرن بیستم را شکست که پیش از این در اختیار «پابلو پیکاسو» و یک اثر تقاشی از مجموعه «زنان الجزایر» اثر سال 1995 بود که در سال 2015 به قیمت 179.4 میلیون دلار با احتساب هزینه‌های اضافی فروخته شد.

نقاشی پرتره «اندری وارهول» از «مریلین مونرو» همچنین رکورد گران‌ترین اثر آمریکایی فروخته شده در یک حراجی را نیز به نام خود ثبت کرد؛ رکوردی که قبلاً متعلق به نقاشی «ژان میشل باسکیا» در سال 1982 بود که در سال 2017 به قیمت 110.5 میلیون دلار فروخته شد.

«الکس روتر»، رئیس بخش هنر قرن بیستم و بیست و یکم کریستیز، در بیانیه‌ای در این حراجی اعلام کرد: «نقاشی وارهول از مریلین مونرو اوج مطلق پاپ آرت آمریکایی است. این نقاشی فراتر از ژانر پرتره است و هنر و فرهنگ قرن بیستم را جایگزین می‌کند».

این نقاشی بر اساس عکس تبلیغاتی مونرو در فیلم «نیاگارا» در سال 1953 کشیده شده است که با رنگ های روشن روی چشم ها، موها و لب های او نمایش داده شده است.

اندی وارهول

«مریلین مونرو» یکی از سرشناس‌ترین و پرحاشیه‌ترین بازیگران تاریخ سینماست که در جریان پروژه ساخت فیلم «Somethings Got to Give» به کارگردانی «جورج کوکر» در سال 1962 و در سن 36 سالگی درگذشت و این فیلم را برای همیشه ناتمام گذاشت اما بخش‌هایی از این فیلم در مستند «مرلین: واپسین روزها» در سال 2001 گنجانده شد.

دلیل رسمی مرگ وی خودکشی بر اثر مصرف بیش از حد داروهای خواب‌آور و آرام‌بخش اعلام شد، اما ادعاهای مبنی بر وجود یک توطئه و مجموعه حوادث اسرارآمیزی که منجر به مرگ وی شد، همواره بحث‌برانگیز بوده است.

کانال عصر ایران در تلگرام اپلیکیشن عصر ایران
شکستن رکورد هنر قرن بیستم با پرتره مریلین مونرو 2
شکستن رکورد هنر قرن بیستم با پرتره مریلین مونرو 3