دوشنبه 4 تیر 1403

ماراتن انتخابی نابغه و گلادیور هنوز تمام نشده!/ حسن یا کامران، مجارستان تعیین می‌کند

وب‌گاه ورزش سه مشاهده در مرجع
ماراتن انتخابی نابغه و گلادیور هنوز تمام نشده!/ حسن یا کامران، مجارستان تعیین می‌کند

فدراسیون کشتی تصمیم خود را برای اعزام حسن یزدانی به مجارستان گرفته و او در مرحله دریافت ویزاست.

به گزارش "ورزش سه"، با قرار گرفتن نام حسن یزدانی در لیست غیررسمی دارندگان سهمیه المپیک 2024، شائبه بسته شدن پرونده حضور احتمالی کامران قاسمپور در رقابت‌های پاریس قوت گرفت. این درحالی است که تورنمنت مجارستان تکلیف ماراتن انتخابی بین حسن و کامران را تعیین خواهد کرد.

پنجره رقابت‌های انتخابی المپیک در کشتی آزاد و فرنگی درحالی با برگزاری انتخابی کشتی آزاد در سطح جهانی و به میزبانی استانبول ترکیه بسته شد که انتشار لیست غیررسمی از 97 چهره کشتی آزاد در المپیک 2024 شائبه‌برانگیز شد.

نام حسن یزدانی نابغه جویباری ایران در حالی در وزن 86 کیلوگرم این رشته به چشم می‌خورد که برخی مدعی شدند حضور حسن یزدانی در المپیک قطعی شده و به این ترتیب پرونده حضور کامران قاسمپور در المپیک همین‌جا بسته شده است.

شائبه‌ها آن‌جا قوت گرفت که دارنده 9 نشان کشتی جهان و المپیک، پس از مدت‌ها درگیری با مصدومیت و جراحی کتف و دوری از اردوها، روز 28 اردیبهشت‌ماه بالاخره در اردوی محدود تیم ملی در مازندران آفتابی شد و با مهدی یگانه جعفری هم مرور فن کرد.

نکته‌ای که از نظرها دور ماند اما برجا بودن رقابت انتخابی غیرمستقیم بین حسن و کامران است. چرا که از مدت‌ها قبل فدراسیون کشتی، تورنمنت رنکینگ‌دار مجارستان (17 تا 20 خردادماه) را به‌عنوان انتخابی تیم ملی برای حسن یزدانی و جام متئو پلیکونه ساساری (25 تا 26 خرداد) را به‌عنوان انتخابی (احتمالی) برای کامران قاسمپور در نظر گرفته بود.

تورنمنت مجارستان درحالی به‌عنوان رقابتی برای سنجش شرایط کتف حسن در نظر گرفته شده که احتمالا این رقابت‌ها در سطح خوبی برگزار می‌شود. البته خود حسن آنچنان با اعزام به مجارستان موافق نیست اما این تصمیم نهایی فدراسیون کشتی است. با این حساب شاید حسن یزدانی با حریفانی با درصد آمادگی حدود 50 تا 60 درصد سرشاخ شود ولی این میزان از آمادگی هم برای محک زدن کتف مصدوم حسن کافی است. برخی نگران حضور کشتی‌گیران قدر روس و فشار روی یزدانی هستند. 

اگر کتف یزدانی در مجارستان جواب دهد، قطعا بلیت پاریس برای او اوکی خواهد شد اما اگر معادلات برای حسن در این رقابت بهم بریزد، آن وقت ساساری ایتالیا سرنوشت نماینده کشتی آزاد ایران در وزن 86 کیلوگرم را مشخص خواهد کرد.

عملکرد خوب کامران قاسمپور در این رقابت‌ها (در صورت ناکامی احتمالی یزدانی در مجارستان) مهر تایید حضورش در المپیک پاریس خواهد بود اما اگر حسن مسافر پاریس شود، آن وقت شاید کامران هم در وزن 92 کیلوگرم در ساساری کشتی بگیرد.

پس آن‌چه مشخص است این که ماراتن انتخابی نابغه و گلادیاتور همچنان ادامه دارد و سرنوشت وزن 86 کیلوگرم کشتی ایران بعد از پایان تورنمنت مجارستان مشخص خواهد شد.

ماراتن انتخابی نابغه و گلادیور هنوز تمام نشده!/ حسن یا کامران، مجارستان تعیین می‌کند 2