سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401

«متری شیش و نیم» نامزد اسکار سینمای فرانسه شد

وب‌گاه عصر ایران مشاهده در مرجع
«متری شیش و نیم» نامزد اسکار سینمای فرانسه شد

سینمای ایران پیش از این یک بار در سال 2012 با فیلم «جدایی» موفق به کسب جایزه سزار بهترین فیلم خارجی شده است.

فهرست نامزدهای چهل و هفتمین دوره جوایز سینمایی "سزار" موسوم به اسکار سینمای فرانسه با حضور فیلم «متری شیش و نیم» در شاخه بهترین فیلم خارجی اعلام شد.

به گزارش ایسنا، آکادمی فنون و هنرهای سینمایی فرانسه فهرست نامزدهای جوایز سالانه سزار را لحظاتی پیش اعلام کرد و فیلم «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی در شاخه بهترین فیلم خارجی (غیر فرانسوی زبان) این رویداد معتبر، نامزد دریافت جایزه شد.

«متری شیش و نیم» در کنار فیلم‌های «کوپه شماره 6» ساخته «یوهو کاسمانن»، «ماشین منو بران» ساخته «ریوسوکه هاماگوچی»، «اولاین گاو» از «کلی رایکارد»، «بدترین آدم دنیا» به کارگردانی «یوآخیم تریه»، «مادران موازی» ساخته «پدرو آمادوار» و «پدر» از «فلورین زلر» برای کسب جایزه بهترین فیلم خارجی جوایز سزار 2022 رقابت می‌کنند.

«متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی از سوی کمپانی (Wild Bunch) و از تاریخ 21 جولای 2021 در فرانسه اکران شد و با استقبال خوب منتقدان و مخاطبان فرانسوی به فروش 1.3 میلیون دلاری در این کشور دست یافت.

مراسم اعطای جوایز چهل و هفتمین دوره جوایز سینمایی سزار روز 25 فوریه (6 اسفند) در پاریس برگزار می‌شود.

سینمای ایران پیش از این یک بار در سال 2012 با فیلم «جدایی» موفق به کسب جایزه سزار بهترین فیلم خارجی شده است. همچنین داریوش خنجی برای فیلمبرداری «شهر کودکان گمشده» ساخته «ژان - پیر ژونه» و «مارک راکو» در سال 1996 و فیلمبرداری «عشق» ساخته «میشل هانکه» در سال 2013 نامزد کسب این جایزه شد.

فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی هم در سال 2014 در دو شاخه بهترین کارگردانی و فیلمنامه نامزد جایزه سزا بود و «تاکسی» از جعفر پناهی نیز در سال 2016 به جمع نامزدهای شاه بهترین فیلم خارجی این جوایز سینمایی راه یافت.

به کانال عصر ایران در تلگرام بپیوندید نظرات کاربران لینک کوتاه: asriran.com/003SQQ