چهارشنبه 6 مهر 1401

نیاز صنایع نیروگاهی با تجهیزات ایران‌ساخت تامین شد

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
نیاز صنایع نیروگاهی با تجهیزات ایران‌ساخت تامین شد

تهران - ایرنا - یک شرکت دانش‌بنیان ازطریق بومی‌سازی، تجهیزات نیروگاه‌های کوچک را با هزینه‌ای پایین‌تر نسبت به نمونه خارجی طراحی و تولید کرد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، حسینعلی بهجو مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان بهساز صنیع سیستم با تشریح این دستاورد گفت: صنایع نیروگاهی به عنوان صنایع راهبردی و زیرساختی کشور، اهمیت بالایی دارند، پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه، در این قسمت با مشکل تامین قطعات مواجه شدیم و برای پاسخ به نیازهای فناورانه صنعت برق حرکت در این مسیر را آغاز کردیم.

وی افزود: یکی از توانمندی‌های این شرکت دانش‌بنیان، احداث نیروگاه‌های گازی وCHP کوچک مقیاس است که توان تولید برق از پنج مگاوات تا 50 مگاوات را دارا است. این مجموعه همچنین به صورت تخصصی در حوزه تولید قطعات الکترونیک مورد نیاز در صنعت برق و تولید نیروگاهی کشور فعال است.

این فناور یادآور شد: در نیروگاهای های کشور کارت‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بیشتر توسط شرکت جنرال الکتریک آمریکا ساخته شده‌اند. این کارت‌ها بین 10 تا 15 هزار دلار قیمت دارند.

تولید محصولات مورد نیاز نیروگاه‌های کوچک

براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت دانش‌بنیان بهساز صنایع سیستم، محصولات مورد نیاز نیروگاه‌های کوچک را با قیمتی پایین‌تر از نمونه‌های وارادتی، بومی‌سازی کرده است. محصولی ایران‌ساخت که بر خلاف نمونه وارداتی بدون دخالت واسطه‌ها، از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار است.

چندی قبل، برق رسانی در خوزستان به دلیل آلودگی مقره‌های برق، با مشکل مواجه شد. مهندسان شاغل در این شرکت، یک پهپاد شستشو دهنده مقره ساختند که علاوه بر دارا بودن مزیت مالی از کارایی بالای نیز برخوردار بود.

دستگاه تستر توربین ژنراتور دیگر مورد موجود در سبد محصولات فناورانه و دانشبنیان این شرکت است. به دلیل اشکال و گاهاً قدیمی بودن توربین، نوساناتی در شبکه برق به وجود می‌آید. این نوسانات ممکن است که به وسائل برقی مانند یخچال یا دیگر لوازم برقی، آسیب وارد کند. این معضل باعث شد تا متولی دولتی، اعلام کند که اگر نوسان باعث سوختن وسائل برقی و وارد آمدن خسارت به شهروندان شد، خسارت آن را پس از کارشناسی پرداخت می‌کند.

شرکت دانش‌بنیان بهساز صنیع سیستم، یک دستگاه تستر کاربردی با قیمت مناسب تولید کرد که می‌تواند دور توربین ژنراتور را اندازه‌گیری کند. این اندازه‌گیری باعث می‌شود تا اشکالات احتمالی شناسایی شوند و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.

برچسب‌ها