دوشنبه 4 تیر 1403

هشدار نسبت به سیلابی شدن جریان آب بابلرود / سد البرز سرریز شد

وب‌گاه اقتصاد نیوز مشاهده در مرجع
هشدار نسبت به سیلابی شدن جریان آب بابلرود / سد البرز سرریز شد

اقتصادنیوز: مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با اشاره به سرریزشدن ذخیره آب سد البرز، نسبت به سیلابی شدن جریان آب بابلرود در پایین دست هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، حیدر داوودیان اظهار کرد: خوشبختانه طی روزهای گذشته شاهد بارش‌های خوبی در استان بودیم که بر افزایش ذخیره آب در سدهای مازندران تأثیر زیادی گذاشت و منجر به سرریز سد آیت‌الله صالحی مازندرانی شد.

وی میزان بارش‌های سه روز اخیر در بالادست سد آیت‌الله صالحی مازندرانی را 30.6 میلیمتر اعلام کرد و افزود: بر اثر بارش‌های خوبی که رقم خورد دبی رودخانه بابلرود ساعت 5 بامداد امروز به 85 متر مکعب در ثانیه رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با بیان این‌که آخرین سرریز سد آیت‌الله صالحی مازندران فروردین 1401 بود، خاطرنشان کرد: این سد پس از افزایش حجم آورد بابلرود و بالا آمدن تراز آب، ساعت 8 و 50 دقیقه امروز صبح سرریز کرد.

داوودیان با اشاره به افزایش خروجی از سد به دلیل سرریز آب نسبت به سیلابی شدن جریان آب بابلرود در پایین‌دست سد هشدار داد و گفت: در حال حاضر دِبی خروجی سد 15 متر مکعب است، به همین دلیل به ساکنان مناطق پایین‌دست توصیه می‌شود با توجه به افزایش آب رودخانه نکات ایمنی و هشدارهای مربوط به حضور و تردد در حاشیه رودخانه‌های سیلابی را مد نظر قرار دهند.

سد آیت‌الله صالحی مازندرانی که با نام سد البرز نیز شناخته می‌شود در دهستان لفور از توابع شهرستان سوادکوه شمالی روی رودخانه بابلرود ساخته شده است. حجم مخزن این سد با ارتفاع دیواره 78 متر و طول تاج 837 متر حدود 142 میلیون متر مکعب است که توان تنظیم 192 میلیون متر مکعب آب را دارد و 54 هزار هکتار از کشتزارهای مازندران در منطقه حد فاصل رودخانه‌های بابلرود تا سیاهرود زیر پوشش این سد قرار دارند.

همچنین بخوانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید