استان خراسان رضوی مقام نخست تولید پنبه کشور را در اختیار دارد

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
استان خراسان رضوی مقام نخست تولید پنبه کشور را در اختیار دارد

مشهد - ایرنا - استان خراسان رضوی با تولید بیش از یک چهارم پنبه کشور قطب تولید این محصول در ایران است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی روز چهارشنبه در سفر به تربت جام و در حاشیه بازدید از مزارع پنبه این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر سطح زیر کشت پنبه در استان خراسان رضوی 22 هزار و 500 هکتار است که نسبت به سال گذشته هشت درصد افزایش داشته است.

غلامحسین ساربان افزود: سالانه افزون بر 75 هزار تن پنبه در کشور تولید می شود که سال گذشته از این میزان محصول تولیدی 54 هزار تن در این استان به ثمر رسید.

وی ادامه داد: امسال پیش بینی می شود افزون بر 62 هزار تن وش پنبه از سطح مزارع پنبه استان خراسان رضوی برداشت شود که نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش خواهد داشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: عملکرد پنبه در هر هکتار معادل دو تن است و همه ساله برداشت این محصول از اواسط مهر ماه آغاز و تا اواخر آذر ماه ادامه دارد.

ساربان با بیان اینکه 21 کارخانه پنبه پاک کنی در خراسان رضوی فعال است افزود: تنوع ارقام تولیدی پنبه در این استان شامل انواع ورامین، خورشید، ساجدی، ارمغان، شایان و دو رقم پنبه خارجی است.

وی اضافه کرد: هر هکتار پنبه معادل 80 تا 100 نفر روز در فصل داشت و برداشت محصول ایجاد اشتغال می کند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: شهرستانهای سبزوار، نیشابور، سرخس، تایباد و تربت جام از جمله مناطق پیشرو در کشت این محصول هستند.

ساربان افزود: 16 مهر ماه امسال و همزمان با روز جهانی پنبه، تور رسانه ای با رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی در استان خراسان رضوی برگزار می شود.

دو میلیون و 138 هزار هکتار عرصه مستعد کشاورزی در خراسان رضوی وجود دارد که سالانه یک میلیون و 200 هزار هکتار آن زیر کشت 83 نوع محصول می رود که در 900 هزار هکتار از این سطح، زراعت و در 300 هزار هکتار آن باغداری می شود. 363 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در استان خراسان رضوی فعالیت می کنند و حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی آنها هشت میلیون تن است. بخش کشاورزی 28 درصد اشتغال و 30 درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

برچسب‌ها