پنج‌شنبه 3 خرداد 1403

این خطر در کمین زنانی است که در بارداری سیگار می کشند

وب‌گاه اقتصاد نیوز مشاهده در مرجع
این خطر در کمین زنانی است که در بارداری سیگار می کشند

اقتصادنیوز: مدتی است که مشخص شده است زنانی که در بارداری سیگار می کشند، بچه‌هایی با اضافه وزن دارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، دانشمندان اخیراً گزارش دادند، کودکان بدنیا آمده از مادرانی که در دوران بارداری سیگار می‌کشیدند، دارای باکتری‌های روده هستند که به طور قابل‌توجهی با بچه‌هایی که مادرشان سیگار نمی‌کشد، متفاوت است.

مدیسن نت گزارش داد، «آنیتا کوزیرسکیج»، اپیدمیولوژیست میکروبیوم و پروفسور اطفال در دانشگاه آلبرتا در کانادا، گفت: «مدتی است که مشخص شده است زنانی که در بارداری سیگار می کشند، بچه‌هایی با اضافه وزن دارند.»

خبر مرتبط با این 4 روش خانگی، کبد چرب را ضربه فنی کنید

اقتصادنیوز: برای درمان کبد چرب می‌توانید علاوه بر رعایت رژیم غذایی مناسب، از روش‌های خانگی کمک بگیرید.

کوزیرسکیج در بیانیه خبری دانشگاه گفت: «ما فقط نمی‌دانستیم که چگونه این اتفاق می‌افتد. ممکن است راه‌های زیادی وجود داشته باشد، اما ما نشان دادیم که یکی از راه‌ها تغییر باکتری‌های روده در نوزاد است.»

به گفته محققان، چاقی در حال حاضر بیش از 18 درصد از کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حالی که در سال 1975 تنها 4 درصد بود.

برای این مطالعه، محققان از داده‌های بیش از 1500 کودک که به عنوان بخشی از یک مطالعه بلندمدت رشد کودک ردیابی شده بودند، استفاده کردند.

وزن بچه‌ها در سنین 1 و 3 ماهگی و نمونه مدفوع در 3 و 12 ماهگی جمع آوری شد.

محققان دریافتند که خطر اضافه وزن کودک با سطوح بالاتر نوعی باکتری روده به نام Firmicutes مرتبط است و سیگار کشیدن در دوران بارداری باعث افزایش فراوانی این باکتری در روده کودک می‌شود.

کوزیرسکیج گفت که "فیرمیکوت" ها بخشی طبیعی از باکتری‌های روده هستند و معمولاً در تمام نوزادان مدت کوتاهی پس از تولد افزایش می‌یابند. اما افزایش این باکتری در نوزادان مادران سیگاری خیلی زود اتفاق می‌افتاد.

سطوح بالای Firmicutes می‌تواند منجر به تولید بیش از حد اسید چرب به نام بوتیرات شود، اما محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا بوتیرات بیش از حد ممکن است باعث شود بچه دچار اضافه وزن شود.

کوزیرسکیج خاطرنشان کرد: «اینطور نیست که بوتیرات سمی باشد یا چیزی شبیه به آن. این یک محصول جانبی طبیعی است.»

خبر مرتبط هشدار؛ این نوع سرطان در کمین کارگران فضای باز

اقتصادنیوز: افرادی که در خارج از منزل کار می کنند، احتمال بیشتری دارد که دچار آفتاب سوختگی و برنزه شدن و در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار گیرند.

محققان دریافتند که کودکان سطوح بالاتری از باکتری Firmicutes دارند، حتی اگر مادرشان سیگار را ترک کند یا در طول بارداری آن را ترک کند. فقط مادرانی که قبل از بارداری سیگار نکشیده‌اند یا سیگار را ترک کرده‌اند، بچه‌هایی با سطوح طبیعی باکتری داشتند.

آنها همچنین دریافتند که تغذیه انحصاری با شیر مادر در سه ماه اول زندگی کودک باعث کاهش اثر سیگار می‌شود.

محققان می‌گویند مطالعات بیشتری برای تقویت این ارتباط و درک بهتر اثر Firmicutes بر وزن مورد نیاز است.

همچنین بخوانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
این خطر در کمین زنانی است که در بارداری سیگار می کشند 2
این خطر در کمین زنانی است که در بارداری سیگار می کشند 3