سه‌شنبه 28 فروردین 1403

راهکار ترک استعمال ویپ

وب‌گاه فرارو مشاهده در مرجع
راهکار ترک استعمال ویپ

تحقیقات پیش‌تر انجام شده نشان می‌دهند که اپلیکیشن‌های ترک استعمال سیگار نسبت به اپلیکیشن‌های ترک استعمال ویپ از نظر ظرفیت بالقوه تغییر رفتار امتیاز بالاتری را کسب کرده اند. در مطالعه‌ای انجام شده محققان دریافتند که بیش از نیمی از کاربران یک اپلیکیشن ترک سیگار هنوز پس از یک ماه از ترک کردند دوباره به استعمال سیگار روی نیاورده بودند. بنابراین، توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ترک ویپ می‌توانند...

فرارو - بر اساس نتایج داده‌های اخیرا منتشر شده استرالیایی‌ها بیش از هر زمان دیگری به استعمال ویپ می‌پردازند. نظرسنجی‌ای که در سطح ملی و سراسری در استرالیا انجام شده نشان می‌دهد که نسبت استرالیایی‌های در سن 14 سال و سنین بالاتر که در فاصله سال‌های 2022 تا 2023 میلادی گفته اند در حال حاضر به استعمال ویپ می‌پردازند 7 درصد بوده است.

به گزارش فرارو به نقل از کانورسیشن، این در حالیست که این میزان در سال 2019 میلادی تنها 2.5 درصد بود. استعمال کنندگان به احتمال زیاد بین 18 تا 24 سال سن دارند. همزمان که در مورد مضرات بالقوه استعمال ویپ بیش‌تر می‌آموزیم بسیاری مایل به ترک آن هستند. با این وجود، از آنجایی که استعمل ویپ تنها در سالیان اخیر رواج یافته شواهد محدودی در مورد چگونگی ترک استعمال آن وجود دارد.

با ماهیت اعتیادآور ویپ‌های حاوی نیکوتین متوقف کردن استعمال آن می‌تواند دشوار باشد. آیا اپلیکیشن‌ها می‌توانند پاسخگوی استعمال کنندگان در این باره باشند؟ اکثریت قریب به اتفاق جوانان گوشی تلفن همراه هوشمند دارند و ما می‌دانیم که اپلیکیشن‌ها به افراد در ترک استعمال سیگار کمک کرده اند. پس چرا نتوانیم از اپلیکیشن‌ها برای کمک به افراد به منظور ترک استعمال ویپ استفاده کنیم؟

در این میان کدام اپلیکیشن‌ها بهترین هستند و کدام ویژگی‌های اپلیکیشن‌ها را باید جستجو کنید؟ مطالعه اخیرا صورت گرفته‌ای در این باره سرنخ‌هایی را ارائه می‌دهد.

در مطالعه‌ای تازه صورت گرفته 30 اپلیکیشن مورد بررسی قرار گرفتند. فروشگاه‌های اپل آی تیونز و گوگل پلی در ماه مه 2023 میلادی مورد جستجو قرار گرفتند تا اپلیکیشن‌های موجود در استرالیا شناسایی شوند اپلیکیشن‌هایی که مدعی هستند به افراد کمک می‌کنند تا استعمال ویپ را ترک کنند. سپس فهرست کوتاهی از 20 اپلیکیشن iOS و ده اپلیکیشن اندروید برای ارزیابی موارد ذیل تهیه شدند:

کیفیت (از جمله سهولت استفاده، نحوه جذب کاربران، ظاهر و اطلاعاتی که منتقل می‌کند)

ظرفیت بالقوه تغییر رفتار (از جمله تعیین اهداف، تهیه برنامه اقدام، شناسایی موانع، نظارت بر پیشرفت و ارائه بازخورد)

نتایج بدست آمده در طول پژوهش این گونه بود

یالاترین امتیاز به طور کلی برای اپلیکیشن iOS با عنوان Stop vaping app بود و کاربران از 21 ویژگی شناخته شده برای کمک به تغییر رفتار فرد معتقد بودند که آن اپلیکیشن 19 ویژگی را دارد. اپلیکیشن Quit Tracker: Stop Smoking با 15 ویژگی تغییر رفتار بالاترین امتیاز را برای دستگاه‌های اندرویدی داشته است. برنامه Quit Sure Quit Smoking Smartly بالاترین امتیاز را برای کاربران اندروید و iOS دریافت کرده است. آن اپلیکیشن دارای 15 ویژگی تغییر رفتار برای کاربران iOS و 14 ویژگی برای کاربران اندروید بود.

پس من باید به دنبال چه چیزی باشم؟

ویژگی‌هایی کلیدی برای جستجوی اپلیکیشن به منظور جستجو وجود دارند که می‌توانند به شما در تغییر رفتارتان کمک نماید. این ویژگی‌ها هم چنین برای اپلیکیشن‌هایی اعمال می‌شوند که به افراد کمک می‌کنند تا اعتیاد به مشروبات الکلی را ترک کرده یا برای مثال ورزش بیش تری انجام دهند. این ویژگی‌ها عبارتند از:

قابلیت سفارشی سازی کامل به افراد این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن را مطابق با نیاز‌های خود تنظیم کنند

هدف گذاری به افراد اجازه می‌دهد تا اهداف خود را ایجاد کنند و پیشرفت خود را در مسیر رسیدن به هدف تحت نظارت قرار دهند سپس آن را در طول زمان به روز کنند. این امر به احتمال زیاد منجر به تغییر رفتار مثبت می‌شود.

کمک خارجی به کاربران این امکان را می‌دهد که به طور مستقیم از اپلیکیشن به کمک یا مشاوره بیش تری دسترسی داشته باشند.

اپلیکیشن‌هایی که به راحتی قابل استفاده یا پیمایش هستند اجازه می‌دهند کاربران بیش‌تر به آن پایبند باشند.

با این وجود، تمام اپلیکیشن‌های ارزیابی شده لزوما امتیاز بالایی در این مورد کسب نکردند. به طور میانگین اپلیکیشن‌ها از 21 ویژگی تغییر رفتار فقط 9 ویژگی داشتند و تنها 12 اپلیکیشن از 30 اپلیکیشن دارای ویژگی تعیین هدف بودند. کیفیت کلی اپلیکیشن‌ها متوسط بود و امتیاز در حدود سه از پنج را کسب کردند. علیرغم آن که استفاده از اپلیکیشن‌ها و پیمایش آن‌ها آسان بود، اما پژوهشگران دریافتند که این شفافیت در مورد اپلیکیشن‌ها وجود ندارد که چه فرد یا نهادی آن‌ها را تامین مالی کرده و یا توسعه داده است.

اپلیکیشن‌های آینده

تحقیقات پیش‌تر انجام شده نشان می‌دهند که اپلیکیشن‌های ترک استعمال سیگار نسبت به اپلیکیشن‌های ترک استعمال ویپ از نظر ظرفیت بالقوه تغییر رفتار امتیاز بالاتری را کسب کرده اند. در مطالعه‌ای انجام شده محققان دریافتند که بیش از نیمی از کاربران یک اپلیکیشن ترک سیگار هنوز پس از یک ماه از ترک کردند دوباره به استعمال سیگار روی نیاورده بودند. بنابراین، توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ترک ویپ می‌توانند به اپلیکیشن‌های ترک استعمال سیگار نگاه کنند تا استراتژی‌ها و ویژگی‌های توسعه یا به روز رسانی اپلیکیشن‌های ترک استعمال ویپ را شناسایی نمایند.

توسعه دهندگان اپلیکیشن باید اپلیکیشن‌هایی با ویژگی‌های هدف گذاری جامع ایجاد کنند. همزمان که بسیاری از جوانان باری تسکین استرس یا اضطراب به دنبال یافتن اپلیکیشنی هستند اپلیکیشن‌های آینده می‌توانند ویژگی‌های اضافی مانند مدیتیشن، رفتار درمانی شناختی و آرامش را ارائه دهند.

هم چنین، اپلیکیشن‌ها باید با دستورالعمل‌های فعلی در مورد نحوه ترک استعمال ویپ همسو شوند تا پیام‌های موجود در آن با شواهد سازگار باشند. متاسفانه اطلاعات و دستورالعمل‌های مربوط به ترک استعمال ویپ در مراحل ابتدایی خود هستند و در کشور‌های مختلف یا حوزه‌های قضایی گوناگون متفاوت می‌باشند.

توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ترک استعمال ویپ باید اطمینان حاصل کنند که برای کاربران آشکار می‌سازند که چه فرد یا نهادی مالک آن اپلیکیشن است و برای آن هزینه کرده است. آیا آن یک شرکت تجاری پشت تامین مالی اپلیکیشن است یا یک گروه تحقیقاتی، یک سازمان دولتی یا غیرانتفاعی؟ در حال حاضر فهم این موضوع برای پژوهشگران کار دشواری می‌باشد.

از دست ندهید

آموزش چهار مدل فرنی خوشمزه و مجلسی برای افطار 

(ویدئو) این ترفندهای جالب را یاد بگیرید، حتماً در خانه به کارتان می‌آید

(ویدئو) فرآیند برش و کباب کردن 1.5 تُن گوشت گاو و گوسفند توسط 8 آشپز ازبکستانی

(ویدئو) ترفندهایی کاربردی برای بَراق کردن قابلمه، تابه و سینک ظرفشویی