جمعه 4 اسفند 1402

رایزنی سفیر ایران با دستیار رئیس جمهور آذربایجان

خبرگزاری اکو نیوز مشاهده در مرجع
رایزنی سفیر ایران با دستیار رئیس جمهور آذربایجان
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، سیدعباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان و "حکمت حاجی اف"، دستیار سیاست خارجی رئیس جمهور آذربایجان با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار در درخصوص آخرین تحولات روابط دو جانبه و برنامه‌های پیش رو، تحولات منطقه قفقاز و چشم انداز گفتگوهای صلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان، تحولات جاری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین بویژه نسل کشی صهیونیست‌ها در غزه و لزوم تحرک و هم افزایی بیشتر کشورهای اسلامی، گفتگو و تبادل نظر شد.

این دیدار بعد از سخنان حاجی‌اف در خصوص کریدور زمینی از طریق ارمنستان به منطقه نخجوان انجام شده است.

حاجی‌اف روز چهارشنبه 3 آبان ماه به رویترز گفت که آذربایجان دیگر علاقه‌ای به ایجاد یک کریدور زمینی از طریق ارمنستان به منطقه نخجوان ندارد و در عوض در مورد این موضوع با همسایه جنوبی خود ایران گفتگو خواهد کرد.

حاجی‌اف در این‌باره توضیح داد: جمهوری آذربایجان هیچ برنامه‌ای برای تصرف زنگزور نداشت. پس از اینکه دو طرف برای توافق در مورد باز کردن (کریدور) ناکام ماندند، پروژه جذابیتش را برای ما از دست داد، ما می‌توانیم در عوض این کار را با ایران انجام دهیم.

جمهوری آذربایجان در هفته‌های اخیر درخواست دیرینه خود برای ایجاد کریدور حمل و نقل از طریق جنوب ارمنستان را مطرح کرده بود تا در مذاکرات جاری معاهده صلح با ایروان گنجانده شود.