دوشنبه 4 تیر 1403

سه شب جذاب در انتظار «میدون خراسون» صابر خراسانی

خبرگزاری تسنیم مشاهده در مرجع
سه شب جذاب در انتظار «میدون خراسون» صابر خراسانی

برنامه تلویزیونی «میدون خراسون» با اجرای صابر خراسانی در هفته آینده سه شب ویژه تدارک دیده که خوانندگان شناخته شده برای مردم اجرا خواهند داشت.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، برنامه «میدون خراسون» با تهیه‌کنندگی مجید ظریف در دهه کرامت با بهره‌گیری از چهره‌های شناخته‌شده موسیقی کشور به روی آنتن تلویزیون رفته است.

این برنامه تلویزیونی که پخش خود را از شنبه 22 اردیبهشت‌ماه از شبکه یک سیما آغاز کرده است با یک روز فاصله، از شبکه افق برای علاقه مندان و عاشقان امام رضا (ع) پخش می‌شود.

تهیه‌کننده «میدون خراسون» گفت: «میدون خراسون» در واقع معرفی و رونمایی از آثار هنرمندانی است که در حوزه سرود و موسیقی رضوی اثر هنری خلق کرده‌اند که به ساحت مبارک امام هشتم شیعیان هدیه می‌شود. در هر قسمت از برنامه به یکی از اشعار و موسیقی های رضوی می‌پردازیم و هر هنرمندی که در وصف و مدح امام رضا (ع) شعری سروده یا آواز و ترانه‌ای خوانده است، معرفی می‌کنیم.

وی علت نامگذاری برنامه را به «میدون خراسون»، میقاتگاه زائران امام رضا (ع) عنوان کرد که در سال‌های گذشته از میدون خراسون تهران به سمت حرم مطهر امام رضا (ع)، راهی زیارت می‌شدند. شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در سه شب منتهی به ولادت شمس الشموس حضرت علی ابن الموسی الرضا (ع) محمد معتمدی، مصطفی راغب و علیرضا افتخاری مهمانان ویژه برنامه خواهند بود که آثار خود را در وصف امام رضا (ع) اجرا می‌کنند.

«پشت پرده» رضا شفیعی‌جم به تلویزیون رسید + عکس

بخش بین الملل موسیقی هم که عرض ارادت هنرمندان کشورهای دیگر به ساحت مقدس امام هشتم شیعیان است، از دیگر بخش‌های برنامه است.

بخش موسیقی نواحی و اقوام هم با اجرای هنرمند عزیز کشورمان «رسول نجفیان» به آثار هنرمندانی از سراسر کشور اختصاص دارد که در حوزه موسیقی و شعر رضوی، آثاری را خلق کردند. از جمله بزرگان شعر و ادب پارسی که آثارشان در برنامه قرائت می‌شود می‌توان به قیصر امین‌پور، رهی معیری و اخوان ثالث اشاره کرد. نغمه خوانی‌های سنتی و چاووش‌خوانی (آواز مذهبی شیعه) هم با اجرای نجفیان، آذین بخش این قسمت است.

در «میدون خراسون» از صدای صلوات خاصه انصاریان، شعر مرحوم آقاسی، دعاهایی با صدای مرحوم موذن‌زاده اردبیلی، «من آمده‌ام ای شاه» استاد محمدعلی کریم‌خانی، تا خوانندگی بهنام صفوی برای امام رضا (ع) مورد توجه قرار می‌گیرد.

در این برنامه پویشی هم برگزار شده و از بینندگان خواسته شده است تا عکس‌های حرم بارگاهی‌ها خود در سفر به مشهد الرضا (ع) و یا اردوهای دانش آموزی شان را ارسال کنند و در نهایت به قید قرعه به 8 تن از برگزیدگان جایزه سفر خانوادگی به مشهد مقدس هدیه داده می‌شود.

اجرای این برنامه را صابر خراسانی بر عهده دارد. محمد پورصباغیان کارگردان و دکتر حمیدقدیری سردبیر برنامه است. «میدون خراسون» تولید شبکه یک سیماست که با همکاری شهرداری تهران به روی آنتن رفته است.

پخش این برنامه تا یک شب بعد از روز میلاد امام رضا (ع) ادامه خواهد داشت. «میدون خراسون» ساعت 19 از شبکه یک و تکرار آن ساعت 16 از شبکه افق پخش می‌شود.