سه‌شنبه 2 مرداد 1403

صندلی لرزان سرمربی تیم ملی بسکتبال؛ 3 برکناری در 806 روز

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
صندلی لرزان سرمربی تیم ملی بسکتبال؛ 3 برکناری در 806 روز

تهران - ایرنا - تیم ملی بسکتبال در 806 روزی که از مدیریت جواد داوری می‌گذرد تا کنون 3 سرمربی را به خود دیده و در روزهای آتی نیز باید منتظر معرفی چهارمین گزینه‌ای باشیم که بر روی نیمکت تیم ملی ایران خواهد نشست.

به گزارش ایرنا، نهم اسفند 1400 بود که جواد داوری با کسب 38 رای، مدیریت فدراسیون را بر عهده گرفت. انتخاب بازیکن اسبق تیم ملی بسکتبال که سال‌ها در سطح اول آن بازی کرده، نوید آن را می‌داد که باید منتظر اتفاقات خوب در این رشته باشیم و جامعه بسکتبال هم به این اتفاق خوب، امید بسیار داشت.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های دوران مدیریت داوری در 806 روزی که بر صندلی ریاست این فدراسیون تکیه زده، به ابهامات انتخاب سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران باز می‌گردد که نقدهایی به آن وارد است. او فدراسیون را در زمانی به دست گرفت که مصطفی هاشمی سکان هدایت تیم ملی را در دست داشت اما اولین تصمیم عجیب رئیس جدید، به تغییر در راس کادر فنی تیم ملی باز می‌گشت.

داوری با کنار گذاشتن مصطفی هاشمی و انتخاب سعید ارمغانی اولین شوک را به بسکتبال وارد کرد. خردادماه 1401 بود که جواد داوری با حضور در خبرگزاری ایرنا به برخی مسائل این رشته پاسخ داد. او در واکنش به برکناری مصطفی هاشمی و انتخاب سعید ارمغانی گفت: «اینکه چرا در کادر فنی تیم ملی تغییرات ایجاد کردم به این دلیل بود که می‌خواستم فردی سکان هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد که درگیر لیگ و مسائل آن نباشد تا به نوعی تنش‌ها را از تیم ملی دور کنم و از قبل هم نظرم این بود که از مربی خارجی یا مربی که در ایران شاغل نباشد استفاده کنم و در شرایط کنونی، گزینه‌ای بهتر از سعید ارمغانی نبود که بخواهیم با او همکاری کنیم.»

در همان زمان برخی کارشناسان بسکتبال به این انتخاب ایرادهایی وارد کردند از جمله اینکه ارمغانی سال‌ها در ایران حضور نداشته و شناخت کامل و جامعی نسبت به شرایط روز بسکتبال ایران ندارد اما به هر حال این اتفاق افتاد و ارمغانی از اروپا خود را به تهران رساند تا سکان هدایت تیم ملی بسکتبال ایران را بر دست بگیرد.

روز چهارشنبه 27 اردیبهشت 1402 بود که این خبر مخابره شد؛ هاکان دمیر سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال ایران با عقد قراردادی یک ساله مسوولیت این تیم را بر عهده گرفت. این مربی از ترکیه به ایران آمد تا در نخستین چالش خود، جام‌جهانی را تجربه کند و در گام دوم همراه با تیم ملی ایران به بازی‌های آسیایی اعزام شود.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد تیم ملی بسکتبال ایران علی‌رغم تلاش‌هایی که صورت گرفت نتایج خوبی کسب نکرد؛ اما حضور جواد داوری در راس فدراسیونی که سال‌ها بر قله افتخار آسیا تکیه زده بود، انتظارها را از این فدراسیون بالا برده و باید دید داوری در ادامه راه می‌تواند بسکتبال ایران را به دوران طلایی خود برساند یا خیر. دورانی که حامد حدادی و بسیاری از ستاره‌های دیگر در تیم ملی ایران حضور داشتند و امروز جوان‌هایی در زیر پرچم کشورمان به میدان می‌روند که نیاز به میدان و تجربه بیشتر دارند.

این روزها فدراسیون بسکتبال به دنبال انتخاب گزینه دیگری برای هدایت تیم ملی بسکتبال ایران است و این انتظار از رئیس فدراسیون می‌رود که با نگاهی عمیق و کارشناسانه‌تر، گزینه‌ای را انتخاب کند که حداقل زمان کافی را برای هدایت تیم ملی داشته باشد، هر چند در میان گزینه‌های داخلی و خارجی نام‌هایی را می‌شنویم که هر کدام ویژگی‌هایی را دارند اما فراموش نکنیم تامین منابع مالی با توجه به افزایش نرخ ارز فدراسیون را به سمت گزینه داخلی سوق می‌دهد و باید دید در روزهای آتی و پس از پایان رقابت‌های لیگ، کدام گزینه به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب و معرفی خواهد شد.

0 نفر
امین صانعی

برچسب‌ها

صندلی لرزان سرمربی تیم ملی بسکتبال؛ 3 برکناری در 806 روز 2
صندلی لرزان سرمربی تیم ملی بسکتبال؛ 3 برکناری در 806 روز 3
صندلی لرزان سرمربی تیم ملی بسکتبال؛ 3 برکناری در 806 روز 4
صندلی لرزان سرمربی تیم ملی بسکتبال؛ 3 برکناری در 806 روز 5