عراق از شورای امنیت خواست برای نظارت بر انتخابات ناظر اعزام کند

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
عراق از شورای امنیت خواست برای نظارت بر انتخابات ناظر اعزام کند

بغداد - ایرنا - وزیر خارجه عراق از ارسال نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اعزام ناظرانی جهت نظارت بر انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور، خبر داد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه جمعه شب وزارت خارجه عراق آمده است: «فواد حسین» وزیر خارجه عراق امروز در تماس تلفنی وزیر خارجه سوئد با وی گفت که عراق نامه ای به شورای برای حمایت و اعزام ناظران به منظور برگزاری انتخابات در موعد مقرر خود ارسال کرده است.

وی افزود: دولت عراق برای تهیه مقدمات لازم برگزاری انتخاباتی آزاد و سالم در سال آینده میلادی تلاش می کند.

انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق قرار است ششم ژوئن 2021 (نیمه خرداد 1400) برگزار شود. رییس جمهوری عراق 15 آبانماه گذشته قانون جدید انتخابات این کشور را پس از تصویب در پارلمان، تایید کرد.

وزیر خارجه عراق در این تماس تلفنی همچنین از حمایت سوئد از عراق در مقابله با گروه تروریستی داعش تقدیر کرد.

دو طرف در این دیدار شماری از مسائل منطقه ای و بین المللی مورد علاقه را بررسی و بر لزوم تلاش برای کاهش تنش و برقراری آرامش در منطقه و پرهیز از هرگونه تشدید اوضاع تاکید کردند.

برپایه این بیانیه، وزیران خارجه عراق و سوئد همچنین "تصمیم برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق و کاهش شمار این نیروها به 2500 نفر با فراررسیدن سال آینده میلادی را بررسی کردند و وزیر خارجه عراق خواهان توسعه کار آموزشی نیروهای ناتو در عراق شد".

برچسب‌ها