عشایر آذربایجان‌غربی سالانه 19هزار جفت صنایع غیرداری تولید می‌کنند

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
عشایر آذربایجان‌غربی سالانه 19هزار جفت صنایع غیرداری تولید می‌کنند

ارومیه - ایرنا - مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: عشایر این استان با تولیدی سالانه 19 هزار جفت انواع صنایع دستی غیرداری جزو رتبه‌های نخست کشور در بین استان‌های عشایرنشین است.

علی ناجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این محصول‌های تولید شده در صنایع دستی غیرداری شامل انواع کلاه، دستکش، پاپوش و گیوه است.

وی ادامه داد: همچنین عشایر این استان با تولید سالانه 15 هزار 700 مترمربع انواع قالی و قالیچه 10 درصد از تولیدات کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی اضافه کرد: این میزان محصول توسط 15 هزار و 599 خانوار عشایری با 103 هزار و 927 نفر جمعیت عشایری تولید و روانه بازار می‌شود.

ناجی اظهار داشت: تولید و این محصول‌ها نقش و جایگاه عشایر را در استان روشن ساخته و سهم عشایر به عنوان کانون تولید در توسعه استانی را گریز ناپذیر کرده است.

وی بیان کرد: عشایر آذربایجان‌غربی با امکانات محدود نقش برجسته و مهمی را در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و حمایت‌های لازم از این قشر صورت می‌گیرد.

2 میلیون و 670 هزار هکتار اراضی مرتعی در آذربایجان غربی وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و 600 هزار هکتار با 59 درصد تحت پوشش عشایر استان است.

عشایر استان 12 ایل و 21 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است.

آذربایجان‌غربی سومین استان کشور به لحاظ برخورداری از جمعیت عشایری است و حدود 15 هزار و 599 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر در این استان زندگی می‌کنند که 3.5 درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

برچسب‌ها