علم و تکنولوژی

علم و تکنولوژی

بررسی نحوه سازگاری سیستم عصبی فضانوردان در شرایط ریزگرانش
خبرگزاری ایسنا

در شرایط "ریزگرانش"(microgravity)، بدن انسان نشانه‌های حسی خود برای تشخیص جهات بالا و پایین را از دست می‌دهد و برای حرکت و دستکاری اشیا نیاز به تعدیل / تنظیم (adjustment) دارد. نشانه‌های بالا - پایین (Up-down cues) نشانه‌های حسی انسان هستند که به انسان در نشان دادن جهت بالا یا پایین کمک می‌کنند.

نام فضانورد ایرانی تبار ناسا در فهرست بازگشت به کره ماه
خبرگزاری ایسنا

ناسا فهرستی 18 نفره از فضانوردان واجد شرایط برای انجام مأموریت‌های اولیه پروژه بازگشت به ماه موسوم به "آرتمیس" را اعلام کرد که ترکیبی از فضانوردان پیشکسوت و تازه وارد است و نام "یاسمین مقبلی" فضانورد ایرانی تبار ناسا نیز در آن دیده می‌شود.

مچ‌بند سلامت "آمازون" اضافه وزن کاربر را اعلام می‌کند
خبرگزاری ایسنا

"هالو"(Halo) نام دستبند / مچ‌بند ردیاب سلامت جدید شرکت "آمازون" است که با نظارت بر صدا و اندازه ترکیب بدن، به کاربران می‌گوید که آیا چربی بدن آنها بیش از حد زیاد است یا خیر و آیا صدای کاربر نشان دهنده از خودراضی بودن او است یا خیر.

سازنده آیفون مودم سلولاری می‌سازد
خبرگزاری ایسنا

شرکت اپل ساخت مودم سلولاری برای دستگاههای آینده خود را آغاز کرده است.

توضیحاتی در باب اثر همگرایی گرانشی
خبرگزاری ایسنا

عضو شورای علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان در مورد اثر همگرایی گرانشی و ارتباط بین انحنای فضا و توزیع انرژی - ماده توضیحاتی را بیان کرد.

جانشین اندروید یک گام دیگر به جلو برداشت
خبرگزاری ایسنا

گوگل از طراحان برای مشارکت در سیستم عامل فوچسیا (Fuchsia) که به عنوان جانشین احتمالی اندروید شناخته می شود، دعوت کرد.

ادامه دورکاری کارمندان اپل تا اواسط سال آینده
خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل شرکت اپل در جریان دیدار مجازی با کارمندان این شرکت اعلام کرد به نظر می رسد که اکثر تیمها پیش از ژوئن سال 2021 به سرکار برنخواهند گشت.

مهمترین اخبار کرمان در هفته گذشته
خبرگزاری ایرنا

کرمان - ایرنا - سفر استاندار کرمان به شهرستانهای رفسنجان و انار و برداشت 600 هزار تن محصول باغی، از مهمترین اخبار استان کرمان در هفته گذشته محسوب می‌شود.

پژوهش محوری را در مدارس نهادینه کنیم
خبرگزاری ایرنا

کرج - ایرنا - پژوهش شریان حیاتی و پویایی تعلیم و تربیت محسوب می شود لذا نهادینه کردن آن در مدارس برای گرایش دانش آموزان به سمت فعالیت های پژوهشی باید تقویت شود.

گذر فرهنگی؛ هفته‌ای که گذشت
خبرگزاری ایرنا

تهران - ایرنا - افتخارآفرینی آثار و هنرمندان سینمایی ایران در جهان در کنار درگذشت چند هنرمند را می‌توان از مهمترین رویدادهای هفته گذشته برشمرد.

چگونه از کیف پول‌های دیجیتال محافظت کنیم؟
خبرگزاری ایرنا

تهران - ایرنا - تبلیغات اغواکننده‌ای مانند فروش کیف پول‌های دیجیتال در بستر فضای مجازی قابلیت آن را دارند تا سرمایه کاربران را از دست آنها برباید، از این رو باید هشدارهای پلیس را در این مورد جدی گرفت.

تسلا به جمع 5 شرکت ارزشمند آمریکا پیوست
خبرگزاری مهر

ارزش خودروساز الکتریکی آمریکا، تسلا، با تداوم جهش ارزش سهام این شرکت در 2020 برای اولین بار به 608 میلیارد دلار رسید و این شرکت را به جمع 5 شرکت برتر اس‌اندپی آمریکا وارد کرد.

شرکت 20 هزارنفر در جشنواره دانش آموزی ستارگان
خبرگزاری ایرنا

تهران - ایرنا - دبیر اجرایی جشنواره دانش آموزی ستارگان گفت: تاکنون 20 هزار نفر از دانش‌آموزان، مربیان و اولیا در جشنواره ستارگان شرکت کردند و سازماندهی دانش‌آموزان متوسطه اول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان در فضای مجازی انجام شده است.

استاندار: تحقق ایده پیشرو بودن یزد در پژوهش و فناوری امکان پذیر است
خبرگزاری ایرنا

یزد - ایرنا - استاندار یزد به جایگاه برتر استان از لحاظ علمی، فناوری و پژوهش اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت ها، همکاری مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها، صنایع و شرکت های مختلف تحقق ایده عملی پیشرو بودن بیش از این در کشور امکان پذیر است.

ایجاد یک مرکز تحقیقاتی برای مطالعه هوش مصنوعی در پزشکی
خبرگزاری ایسنا

دانشگاه "تورنتو" اعلام کرد که در نظر دارد یک مرکز تحقیقاتی جدید برای تحقیقات و تحصیلات در حوزه هوش مصنوعی ایجاد کند.

دانش آموزان شاهرودی در برنامه نویسی کشوری اول شدند
خبرگزاری ایرنا

شاهرود - ایرنا - رییس آموزش و پرورش شاهرود گفت: دانش آموزان این شهرستان رتبه نخست کشوری در مسابقات برنامه نویسی اندروید را کسب کردند.