3 هزار و 500 واحد مسکونی فرسوده آذربایجان‌شرقی برای بازسازی به بانک معرفی شدند

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
3 هزار و 500 واحد مسکونی فرسوده آذربایجان‌شرقی برای بازسازی به بانک معرفی شدند

تبریز - ایرنا - معاون بازآفرینی، مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی گفت: 3 هزار و 500 واحد مسکونی موجود در بافت های فرسوده استان برای بازسازی و نوسازی به بانک مسکن معرفی شدند.

مهدی اسحقی نژاد، روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اعتبار 477 میلیارد ریالی استان در سال گذشته برای بازآفرینی سکونتگاه های غیررسمی افزود: تسهیلات بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده با سود 9 درصد اعطا می شود و برای هر واحد مسکونی در تبریز و شهرهای بالای 200 هزار نفر 50 میلیون تومان و در سایر شهرهای استان 40 میلیون تومان تسهیلات اختصاص می یابد.

وی با اشاره به اینکه پرداخت این تسهیلات با این میزان سود از آبان سال 97 در استان شروع شده است و قبل از آن با سود 18 درصد پرداخت می شد، اظهار داشت: با توجه به آمار پایین ساخت و ساز طی سال های گذشته، ساکنان بافت های فرسوده استان از این طرح استقبال نکردند، ولی با توجه به رونق ساخت و ساز در سال جاری پیش بینی می شود استقبال از آن افزایش یابد.

معاون بازآفرینی، مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی گفت: ساکنان محلات قدیمی و بافت های فرسوده برای بازسازی و نوسازی ساختمان های خود می توانند به شهرداری مراجعه و پس از اخذ پروانه ساخت مشخصات خود را در سامانه بافت فرسوده ثبت کنند.

اسحقی نژاد، ادامه داد: متقاضیان پس از اخذ کد رهگیری از سامانه باید به ادارات راه و شهرسازی شهرستان ها مراجعه کنند تا از طریق آن ها برای دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شوند.

وی یادآوری کرد: هم اکنون حدود 5 هزار و 800 هکتار بافت فرسوده در استان وجود دارد که حدود یک میلیون نفر جمعیت و 3 هزار و 600 سکونتگاه غیررسمی وجود دارد که حدود 500 هزار نفر جمعیت در آن ها سکونت دارند.

معاون بازآفرینی، مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی گفت: با احتساب این آمارها حدود 9 هزار و 400 هکتار بافت ناکارآمد شهری در استان وجود دارد که جمعیت 1.5 میلیون نفری را در خود جای داده است.

اسحقی نژاد، افزود: در شهر تبریز نیز 2 هزار و 500 هکتار بافت فرسوده با جمعیت ساکن 500 هزار نفر و 2 هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی با جمعیت ساکن 400 هزار نفری وجود دارد که در مجموع 4 هزار و 500 هکتار بافت ناکارآمد دارد که حدود 900 هزار نفر در آن سکونت دارند.

وی با اشاره به اینکه طرح بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد از راه های مختلف مانند نصب بنر به مردم اطلاع رسانی شده است، یادآوری کرد: متقاضیان می توانند علاوه بر تسهیلات این طرح از سایر تسهیلات بانک مسکن نیز برای بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی خود برخوردار شوند.

برچسب‌ها