جمعه 28 مرداد 1401

واکسن کووید19 جان 20 میلیون نفر را در دنیا نجات داده است

وب‌گاه مشرق نیوز مشاهده در مرجع
واکسن کووید19 جان 20 میلیون نفر را در دنیا نجات داده است

تحقیقات جدید نشان می دهد که نزدیک به دو سوم جمعیت جهان حداقل یک واکسن کووید19 دریافت کرده اند که از مرگ نزدیک به 20 میلیون نفر جلوگیری شده است.

به گزارش مشرق به نقل از هلث دی نیوز، مطالعه کالج امپریال لندن اولین مطالعه‌ای بود که تأثیر واکسن‌ها را در مقیاس جهانی نشان می‌دهد و بر اساس سوابق و تخمین مرگ از 185 کشور بوده است.

دکتر «الیور واتسون»، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: «یافته‌های ما کامل‌ترین ارزیابی تا به امروز را از تأثیر جهانی قابل توجهی که واکسیناسیون بر پاندمی کووید 19 داشته است، ارائه می‌کند.»

در سال اول واکسیناسیون، محققان تخمین زدند که 19.8 میلیون مورد از 31.4 میلیون مرگ احتمالی جلوگیری شد. حدود 12.2 میلیون مرگ و میر پیشگیری شده در کشورهای با درآمد بالا و متوسط بالا بوده است.

این مطالعه تخمین می‌زند که اگر سازمان جهانی بهداشت به هدف خود یعنی واکسینه کردن 40 درصد از جمعیت هر کشور تا پایان سال 2021 دست می‌یافت، می‌توانست از 599300 مرگ دیگر هم جلوگیری کند.

واتسون می‌گوید: «از هر پنج مرگ ناشی از کووید در کشورهای کم درآمد می‌توان از مرگ یک نفر جلوگیری کرد.»

این مطالعه خاطرنشان کرد که علیرغم سرعت پخش واکسن در سراسر جهان، بیش از 3.5 میلیون مرگ ناشی از کووید از زمان اولین واکسن در دسامبر 2020 گزارش شده است.

در مجموع، 79 درصد از مرگ‌های پیشگیری شده به دلیل محافظت مستقیم واکسن‌ها علیه کووید 19 شدید بوده است. 4.3 میلیون مرگ و میر جلوگیری شده باقیمانده ناشی از کاهش انتقال ویروس و کاهش بار سیستم‌های مراقبت بهداشتی بوده است.

منبع: مهر