شنبه 5 اسفند 1402

گشت هوایی جنگنده‌های «اف -16» ترکیه هنگام ماموریت جت‌های روسیه

خبرگزاری دانشجو مشاهده در مرجع
گشت هوایی جنگنده‌های «اف -16» ترکیه هنگام ماموریت جت‌های روسیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، رومانی روز دوشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های «اف -16» ترکیه هنگام حمله اخیر جت‌های روسیه به زیرساخت‌های اوکراین در قالب ماموریت ناتو به هوابرخاستند. به گزارش وبگاه «وزارت دفاع اوکراین» به نقل از وزارت دفاع رومانی، این جنگنده‌ها که در تمرین ناتو در رومانی حضور داشتند در جریان حمله روسیه به زیرساخت‌های بندر اوکراین در روز‌های شنبه و یکشنبه برای رهگیری...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، رومانی روز دوشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های «اف -16» ترکیه هنگام حمله اخیر جت‌های روسیه به زیرساخت‌های اوکراین در قالب ماموریت ناتو به هوابرخاستند.

به گزارش وبگاه «وزارت دفاع اوکراین» به نقل از وزارت دفاع رومانی، این جنگنده‌ها که در تمرین ناتو در رومانی حضور داشتند در جریان حمله روسیه به زیرساخت‌های بندر اوکراین در روز‌های شنبه و یکشنبه برای رهگیری جنگنده‌های روسیه عازم این ماموریت شدند.

به گفته وزارت دفاع رومانی، این جنگنده‌ها با توجه به وضعیت بحرانی مرزی به منظور گشت هوایی عازم این ماموریت شدند.

علاوه بر این، 2 فروند جنگنده اف -16 نیروی هوایی رومانی در حالت آماده باش بودند. در جریان این حملات هیچگونه نقض حریم هوایی رومانی گزارش نشده است.

وزارت دفاع رومانی در بیانیه خود حملات روسیه به زیرساخت‌های اوکراین در اوکراین را به شدت محکوم و اعلام کرد: «این حملات غیرقابل توجیه هستند و به طور جدی با هنجار‌های حقوق بشر در تضاد هستند».

در دسامبر 2023، که یک پهپاد روسی در خاک رومانی سقوط کرده است. در آن زمان هواپیما‌های اف -16 نیروی هوایی رومانی از پایگاه هوایی و جنگنده‌های «یوروفایتر» آلمان بر حریم هوایی این کشور نظارت می‌کردند.

«کلاوس یوهانیسم رئیس جمهور رومانی اخیرا استقرار نیرو‌های ناتو در خاک این کشور را در 2024 تایید کرد.

یوهانیس به پارلمان رومانی طلاع داد که ورود، استقرار یا عبور نیرو‌های ناتو از خاک رومانی برای آماده‌سازی یا انجام عملیات نظامی در سال 2024 مورد قبول خواهد بود.

یوهانیس گفت که ائتلاف ناتو با توجه به احتمال بحران امنیتی جدی برای استقلال و حاکمیت رومانی، ممکن است تصمیم به استقرار نیرو بگیرد. این نامه در دستور کار جلسه عمومی بعدی سنا و نمایندگان پارلمان رومانی قرار خواهد گرفت.

منابع خبری اخیرا گزارش کردند که پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) شماری جنگنده «اف -16» خود را برای محافظت از حریم هوایی ناتو در رومانی مستقر کرده است.