یک‌شنبه 5 تیر 1401

اجازه نمی‌دهیم هیچ‌چیز در روابط راهبردی ایران و روسیه خلل ایجاد کند

خبرگزاری خبرنگاران جوان مشاهده در مرجع
اجازه نمی‌دهیم هیچ‌چیز در روابط راهبردی ایران و روسیه خلل ایجاد کند

خطیب‌زاده درباره روابط ایران و روسیه گفت: «روابط میان تهران و مسکو یک رابطه راهبردی است و اجازه نمی‌دهیم هیچ‌چیز در این روابط خلل ایجاد کند».

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر راهبردی بودن روابط میان ایران و روسیه گفت که اجازه نمی‌دهیم که هیچ‌چیز خللی در این روابط ایجاد کند.

سعید خطیب زاده همچنین تاکید کرد که گسترش ناتو و بی‌اعتنایی غرب به ملاحظات امنیتی روسیه، دلایل وضعیت فعلی اوکراین است و «ناتو باید بداند که مسیر تقابل پایان خوشی ندارد و ریشه تمام چیزهایی که امروز در اوکراین شاهد آن هستیم، گسترش ناتو یا نادیده گرفتن حقایق اروپا، در حقیقت بی‌اعتنایی کشورهای غربی به ملاحظات سیاسی و امنیتی شمار کشورها به ویژه روسیه و توافقاتی است که یکدهه پیش نهایی شده بود.

گفتنی است، پنج اسفند پارسال «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به درخواست کمک جمهوری‌های دونباس دونتسک و لوهانسک برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، دستور آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین را صادر کرد و گفت که قصد اشغال قلمروهای اوکراین را ندارد و هدف این عملیات خلع سلاح و نازی زدایی اوکراین است.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، ایالات متحده و همپیمانان این کشور با وضع حجم وسیعی از تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه و تسریع کمک‌های تسلیحاتی به کی‌یف پاسخ دادند.

در این بین رسانه های غربی با مطرح کردن این موضوع که روسیه بحث مذاکرات وین را به جنگ اوکراین گره زده خواستار القای این مسئله بودند که ایران و آمریکا به توافق دست یافته اند و این روسیه است که مانع اعلام و نهایی شدن توافق شده تا از این طریق بتواند در جنگ با اوکراین از غرب امتیاز بگیرد.

این جنجال رسانه ای البته با واکنش مقامات وزارت خارجه کشورمان روبرو شد.

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی سیاست خارجی