سه‌شنبه 15 آذر 1401

افروغ: برخی تجدید نظرها، خدشه به نظام نیست

وب‌گاه عرشه آنلاین مشاهده در مرجع
افروغ: برخی تجدید نظرها، خدشه به نظام نیست

ناآرامی‌های اخیر در کشور، مسئولان کشور را به تجدید نظر در برخی روش‌ها و قوانین توصیه می‌کند. به هیچ وجه تجدید نظر در برخی روش‌ها باعث خدشه به نظام نمی‌شود و اتفاقا این رشد یک نظام را نشان می‌دهد.

دکتر عماد افروغ جامعه‌شناس و نماینده پیشین مجلس در خصوص دلایل ناآرامی‌های اخیر گفتگوی نسبتا طولانی با خبرگزاری ایرنا داشت که خلاصه‌ای از نظرات ایشان در زیر می‌آید:

*ناآرامی‌های اخیر در کشور، مسئولان کشور را به تجدید نظر در برخی روش‌ها و قوانین توصیه می‌کند. به هیچ وجه تجدید نظر در برخی روش‌ها باعث خدشه به نظام نمی‌شود و اتفاقا این رشد یک نظام را نشان می‌دهد.

*جامعه ما آبستن انواع ناآرامی، به دلیل انواع مشکلات است؛ بنابراین فوت خانم مهسا امینی تنها یک جرقه بود برای این که خشم‌های فروخفته یک بار دیگر خود را نشان دهد.

*طبق پیگیری‌هایی که من کردم، گشت ارشاد با وضع کنونی آن، هیچ توجیه قانونی ندارد. مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچ اشاره‌ای به این نوع گشت ارشاد و این نحوه برخورد هیچ سنخیتی با امر به معروف و نهی از منکر ندارد.

*اگر کسی با منطق جامعه‌شناسی و منطق شورش‌ها و خشم‌های شهری آشنا باشد، می‌داند در تمام دنیا وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، جامعه دچار فوران خشم اجتماعی می‌شود.

*الان مساله صرفا حجاب نیست. مگر می‌شود در جامعه‌ای که یک عقبه ریشه‌دار شرعی و عقبه تاریخی حتی قبل از اسلام درباره حجاب دارد، به این شیوه روسری را در آتش بیندازند؟! این یک حرکت واکنشی است. آن جوان دنبال فرصتی بوده تا اعتراض کند.

*ای کاش نظام به‌موقع درباره این حادثه واکنش نشان می‌داد و عذرخواهی می‌کرد. احاله دادند به کمیته‌هایی که تحقیق شود و معلوم نیست کی نتیجه می‌دهد.

*اصلا این جوانها را یک شهروند با حقوق شناخته شده در قانون اساسی بار آورده‌ایم؟ ارزش‌های گذشته را به صورت طبیعی به نسل جوان منتقل نکرده‌ایم. اگر می‌خواهیم اعتراض مسالمت آمیز باشد، باید شیوه حکمرانی را عوض کرد، نه این که قواعد آن عوض شود، روش‌های تنگ نظرانه باید اصلاح شود.

*روشن است که ممکن است ناآرامی از سوی بیگانگان هم تحریک شود. اما نباید کاری کرد که زمینه تحریک افزایش یابد. اگر شهروندی هویت ایرانی و ملی خود را بشناسد، گوشش بدهکار تحریکات بیگانه نیست.

*پلیس باید آموزش دیده باشد. ممکن است کسی در آشوب خیابانی شرکت کند، اما نفهمد چرا شرکت کرده، به خاطر این که این رفتار ناشی از شور و عاطفه است، نه معرفت.

*در کوتاه مدت باید حتما درباره گشت ارشاد تجدید نظر شود و نگران این هم نباشند که این کار لطمه به عزت و اقتدار حکومت می‌زند. توصیه بعدی پرداختن به مسایل اشتغال، بیکاری، شکاف طبقاتی است تا آشفتگی و سردرگمی جوانان درباره آینده، حل عملی شود

هم اکنون دیگران می خوانند 5 مهر 1401 - 17:07

بیشتر بخوانید

افروغ: برخی تجدید نظرها، خدشه به نظام نیست 2