بدرالزمان قریب از دنیا رفت

وب‌گاه الف مشاهده در مرجع
بدرالزمان قریب از دنیا رفت

بدرالزمان قریب در سن 91سالگی از دنیا رفت.

مرتضی قاسمی، مدیر روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اعلام این خبر به ایسنا گفت: صبح امروز، هفتم مردادماه 1399، دکتر بدرالزمان قریب، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، زبان‌شناس و استاد دانشگاه، در سن 91سالگی درگذشت. گویا ایشان هم از قربانیان کرونا بودند.

غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پی درگذشت بدرالزمان قریب در پیامی نوشته است: بسمه‌تعالی درگذشت بانوی دانشمند و استاد ارجمند، سرکار خانم دکتر بدرالزمان قریب گرکانی، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به جامعه علمی و ادبی کشور تسلیت می‌گویم. شادروان دکتر قریب که به خاندانی اصیل و فرهیخته تعلق داشت، در حوزه زبان‌های باستانی ایران صاحب شهرت و اعتبار جهانی بود و از مفاخر علمی کشور به شمار می‌آمد. فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای آن استاد فقید آرامش روان و برای بازماندگان و دوستان و شاگردان ایشان صبر و شکیبایی مسئلت می‌کند.

بدرالزمان قریب، زاده 1308 در تهران بود و مدرک دکتری زبان‌های باستانی خود را از دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا دریافت کرده بود.

برخی از آثار دکتر بدرالزمان قریب عبارت‌اند از: تحلیل ساختاری فعل در زبان سغدی؛ زبان‌های خاموش، یوهان فریدریش (ترجمه، با همکاری یدالله ثمره)؛ وسنتره جاتکه، داستان تولد بودا به روایت سغدی؛ فرهنگ سغدی (سغدی فارسی انگلیسی)؛ تاریخچه گویش‌شناسی در ایران؛ مطالعات سغدی؛ پژوهش‌های ایرانی باستان و میانه.