ثبت 546 هزار محل نگهداری کالا در سامانه جامع انبارها

خبرگزاری خبرنگاران جوان مشاهده در مرجع
ثبت 546 هزار محل نگهداری کالا در سامانه جامع انبارها

ماجد گفت: سامانه جامع انبارها با هدف شفاف سازی زنجیره تجاری کالا راه اندازی شده و 564 هزار محل نگهداری کالا در آن ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، ماجد مدیرکل بازرسی ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در برنامه گفت و گوی 18:30 شبکه خبر در خصوص سامانه جامع انبارها تصریح کرد: سامانه جامع انبارها ذیل مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و با هدف شفاف سازی زنجیره تجاری کالا در سطح کشور راه اندازی شده است و مراکز انباشت کالا موظف به ثبت اطلاعات خود در این سامانه هستند.

او ادامه داد: گردآوری اطلاعات از بانک ها و سایر دستگاه های اطلاعاتی انجام و این سامانه از سال 95 بهره برداری شده است که با همکاری دستگاه ها این اطلاعات باید تکمیل شود.

ماجد گفت: این سامانه به طور کامل مستقر است. بعضی دستگاه ها همچون گمرک، سازمان راهداری، سازمان بنادر و بیمه باید اطلاعات خود را به شکل سیستمی در این سامانه وارد کنند اما اکنون تبادل اطلاعات به صورت صددرصد انجام نمی شود.

او ادامه داد: 10 قلم کالای اولویت دار از جمله برنج، چای، لوازم خانگی، شکر، کنجاله، ذرت، سویا، گندم و روغن مایع در آبان 98 در تمرکز عمده بازرسی ها ی این سامانه قرار گرفتند.

این مقام مسئول تصریح کرد: تا کنون 564 هزار انبار و محل نگهداری کالا در این سامانه ثبت شده است.

در ادامه شیرازیان مدیر پروژه سامانه تجارت در سازمان توسعه تجارت ایران در این خصوص تصریح کرد: 736 هزار واحد نگهداری کالا درخواست ثبت در این سامانه را داده اند که 546 هزار واحد نگهداری کالا به صورت فعال در سامانه ثبت شده اند. بخشی از واحدها در پروسه تایید اطلاعات هستند و بخشی هم مجوز لازم نداشتند.

او ادامه داد: برخی از نهاد ها، اطلاعات لازم را در اختیار سامانه قرار نمی دهند. از مناطق آزاد و گمرک پیگیر هستیم تا اطلاعات انبارهای خود را در سامانه ثبت کنند و در مرحله بعد به دنبال اطلاعات موجودی کالاهای انبارها هستیم.

این مقام مسئول گفت: اطلاعات تولید و توزیع ماسک و مواد شوینده از طریق سامانه توسعه تجارت و سامانه جامع انبارها رصد می شود و این کالاها در اولویت بازرسی قرار دارند.

شیرازیان با انتقاد از فعال بودن همزمان سامانه جامع گمرک و سامانه جامع انبارها گف: ثبت اطلاعات در این دو سامانه زمان بر است و موازی کاری محسوب می شود.

لطیفی سخنگوی گمرک تصریح کرد: ثبت اطلاعات از سوی گمرک در سامانه جامع انبارها از انتهای بهمن 98 به طور کامل انجام می شود و اطلاعات سامانه جامع گمرک روی سامانه جامع انبارها بارگذاری شده است.

او ادامه داد: واردکنندگان و تجار اطلاعات را روی این سامانه ثبت می کنند. سامانه جامع گمرکی، سامانه ای قانونی و قدیمی است که تجار باید اطلاعات خود را در این سامانه هم ثبت کنند.

سخنگوی گمرک با تاکید بر اینکه فعالیت سامانه جامع گمرکی، موازی کاری نیست بیان کرد: قانون این موضوع را تعیین کرده است و دستگاه ها هم باید طبق قانون عمل کنند، اینکه هر کدام از سازمان ها امر مطلوب خود را دنبال کنند به نفع کشور نیست.

در حال تکمیل...