شنبه 13 خرداد 1402

دَه در دَه؛ مصلی مقبول ناشران افتاد + اینفوگرافی

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
دَه در دَه؛ مصلی مقبول ناشران افتاد + اینفوگرافی

تهران - ایرنا - در نخستین آمایش ایرنا از 10 ناشر فعال در بخش ناشران عمومی و ناشران کودک و نوجوان در یک تحلیل کلی این نتیجه‌گیری بازتاب داشت که مولفه «محل برگزاری نمایشگاه» در قاطبه آرای شرکت کنندگان در این نظرسنجی عددهای خوب و عالی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات ایرنا، تحقق درستی و کیفیت هر نمایشگاهی چه در بُعد ملی و چه در حوزه بین‌المللی به مولفه‌های آمایش، پیمایش و نظرسنجی‌های وابسته به آن رخداد وابسته است.

همزمان با برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بر آن شد تا با رصد مهمترین مولفه ها و مطالبات متکی بر خواست، نظر و نیاز مخاطبان در قالب نظرسنجی با ناشران حاضر در بخش‌های اقماری این رخداد بتواند سهمی مفید در ارائه کیفیت و قدرت برگزاری این دوره نمایشگاه بعد از دو سال وقفه به سبب ویروس کرونا در راستای رسالت رسانه‌ای خود ایفا کند.

بر این اساس مولفه‌های 10گانه‌ای چون قیمت گذاری کتاب‌ها؛ میزان تخفیف؛ حضور مردم؛ چیدمان و دکور غرفه‌ها؛ خدمات جانبی؛ عملکرد برگزارکنندگان؛ موضوع نشست‌ها؛ تنوع کتاب‌های تازه منتشر شده؛ محل برگزاری نمایشگاه و میزان فروش را با ناشران حاضر در بخش ناشران عمومی، کودک و نوجوان، دانشگاهی، خارجی و بین‌الملل به تبادل نظر گذاشت.

در این نظرسنجی عدد 1 نشان‌دهنده ضعیف‌ترین و عدد 10 نشان‌دهنده عالی‌ترین رویکرد ناشران در مواجهه با مولفه‌های عنوان شده است.

هاشوری بر آرای ناشران حاضر در نظرسنجی

هاشوری بر آرای ناشران حاضر در نظرسنجی

در نخستین آمایش ایرنا از 10 ناشر فعال در بخش ناشران عمومی و ناشران کودک و نوجوان در یک تحلیل کلی این نتیجه‌گیری بازتاب داشت که مولفه‌هایی چون «قیمت‌گذاری کتاب‌ها»؛ «میزان تخفیف» و «محل برگزاری نمایشگاه» در قاطبه آرای شرکت کنندگان در این نظرسنجی عددهای خوب و عالی را به خود اختصاص داده است.

اما نکته حائز اهمیت آن است که ناشران حاضر در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی تهران در مواجهه با مولفه «موضوع نشست‌ها» عموماً رویکرد خنثایی داشتند و حتی تعدادی از آنها نه تنها اطلاعی از موضوع نشست‌ها داشتند که به دلیل مشغله کاری روزهای نمایشگاه فرصت حضور در نشست‌ها را تا زمان نگارش این گزارش و تهیه این نظرسنجی پیدا نکرده بودند.

در نقطه مقابل مولفه‌هایی چون «خدمات جانبی»؛ «میزان فروش» و «عملکرد برگزارکنندگان»؛ نمرات متوسط را به خود اختصاص داده و گاه با برخی از نقدهای ناشران با عدد ضعیفی روبه‌رو شده است.

البته نباید از خاطر دور داشت که استمرار این نظرسنجی طی روزهای آتی برگزاری نمایشگاه سی و سوم کتاب تهران از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ادامه خواهد داشت. قطعاً طی روزهای پیش رو با گسترش دامنه ناشران حاضر در این نظرسنجی می‌توان به آرای قطعی و متقن‌تری دست پیدا کرد.

برچسب‌ها

دَه در دَه؛ مصلی مقبول ناشران افتاد + اینفوگرافی 2