شنبه 5 اسفند 1402

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات: از نظم آمریکایی گذر کردیم

خبرگزاری فارس مشاهده در مرجع
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات: از نظم آمریکایی گذر کردیم

به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه مشترک کمیته فرهنگی ایران با چین با حضور «لو اینگ چوانگ» معاون فرهنگ و گردشگری چین، حسین روزبه معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در محل این سازمان برگزار و در این جلسه تفاهم‌نامه مبادلات فرهنگی میان 2 کشور به امضاء رسید.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور در این نشست گفت: با توجه به علاقه دو کشور برای توسعه روابط امید است این برنامه زمینه‌ساز گسترش روابط دوجانبه باشد. ما از نظم آمریکایی گذر کردیم. با همکاری‌های جدید در ایجاد نظم‌نوین جهانی، دو کشور می‌توانند مؤثر واقع شوند.

ایمانی‌پور ادامه داد: تشکیل کمیته فرهنگی مشترک حاکی از توسعه روابط دو کشور است و امید است با کوتاه کردن فاصله جلسات، زمینه توسعه روابط را فراهم کنیم.

وی اظهار داشت: امید است معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین در این سفر از اماکن فرهنگی، تاریخی و فرهنگی بازدید کنند و گفت‌و‌گوهای دو جانبه با همکاران ما خواهند داشت.

معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین هم گفت: برای اجرای مبادلات در مرحله بعدی می‌توانیم در گسترش روابط فرهنگی و هنری تلاش کنیم.

لو اینگ چوانگ با بیان این که پیش از برگزاری جلسه کمیته، صحبتی با حجت‌الاسلام ایمانی‌پور داشتیم، تأکید کرد که قبل از برگزاری کمیته مشترک، برای تعمیق روابط باید یک سری پروژه‌ها را اجرایی کنند و بر این اساس روابط فرهنگی دو طرف به تمام معنا پیش برود.

پیش از امضای تفاهم‌نامه، طرفین در قالب کمیته مشترک فرهنگی با حضور حسین روزبه معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مفاد تفاهم‌نامه را بررسی کردند.

روزبه در این نشست با اشاره به روابط دو کشور در زمینه‌های فرهنگی گفت: ما توسعه همکاری های خود را در حوزه فرهنگی انجام خواهیم داد و در این زمینه تلاش‌های خود را گسترش می‌دهیم.

بنابر اعلام این خبر رؤسای کمیته مشترک فرهنگی از تعاملات بخش‌های مختلف فرهنگی دو کشور و تشکیل کارگروه های تخصصی و امضای تفاهم‌نامه‌های دو جانبه بین آن‌ها، بویژه بخش‌های گردشگری، صداوسیما، سینما، نمایشگاه‌های کتاب، صنایع دستی و... حمایت کرده و بر لزوم عملیاتی کردن برنامه‌های اجرایی مناسب به منظور ایجاد زمینه بهره‌مندی و آشنایی اقشار مختلف جوامع دو کشور توسط آن‌ها، تأکید کردند.

در ادامه این جلسه، نمایندگان نهادهای فرهنگی دو کشور، مهم‌ترین محورها و برنامه‌های پیشنهادی خود را برای اجرا مطرح و به تبادل نظر پرداختند و در پایان، دو طرف در زمینه‌های زیر توافق کردند:

دو طرف درمورد تاریخ برگزاری سال فرهنگی و گردشگری دو کشور همکاری و مشورت خواهند کرد.

دو طرف زمینه لازم برای اجرایی‌سازی مفاد سند برنامه مبادلات را فراهم خواهند کرد و هماهنگی‌های لازم در این خصوص را به عمل می‌آورند.

معاون وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین در رأس هیأتی برای شرکت در دومین کمیته مشترک فرهنگ ایران و چین به تهران آمده است.

پایان پیام /

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید حسین روزبه محمدمهدی ایمانی پور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات: از نظم آمریکایی گذر کردیم 2